Przewodnik Sudecki
Pilot Wycieczek
Damian Sadowski
tel. +48 661692613
Sudety Zachodnie
Sudety Zachodnie
* Bouda v Obřím Dole *
* Bouda v Obřím Dole *
✅ Współrzędne: 51.04942057613074, 15.590765978912879
✅ Dojazd – nawiguj do parkingu w Pecu pod Sněžkou
✅ Pasmo: Czeskie Karkonosze
✅ Szlaki: szlak niebieski z Pecu pod Sněžkou do Równi pod Śnieżką; propozycje wycieczek w opisie
✅ Dawne nazwy: Riesengrund
⚠️ Obszar chroniony: Krkonošský národní park
✅ Więcej informacji stronie: www.boudavobrimdole.cz
🟢 Opis i historia
Bouda v Obřím Dole wchodzi w skład dawnej osady górniczej Obří Důl (niem. Riesengrund) związanej z wydobyciem w tym rejonie ród żelaza miedzi i arsenu. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1511 r. Osada położona jest w Obřím Dole będącym ogromną doliną polodowcową o charakterystycznym kształcie litery „U”. Dolina rozciąga się między Pecem pod Śnieżką a podnóżem Śnieżki, zamknięta jest przez Široký hřbet i Studniční horę.
Bouda v Obřím Dole po raz pierwszy wspominana jest w roku 1728 i wiąże się z osobą Dixa Hansa Georga który mieszkał tu do 1732 r. W rękach rodziny Dix, karkonoska chata, była do 1921 r. W tym okresie była kilkakrotnie przebudowywana.
Największa przebudowa miała miejsce w 1929 r. Ówczesny właściciel Ernst Friess, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń od gminy Velká Úpa III, przedłużył werandę oraz rozebrał nadbudowę piętra z pomieszczeniami zajazdu. Projekt przebudowy wykonał inż. Franz Fimml ze Svobody.
Nieco wcześniej Ernst chciał zrealizować dużo większy projekt rozbudowy obiektu, również opracowany przez Franza Fimmla. Według projektu z dna 30 maja 1929 r. do chaty miał być dobudowany ganek z altaną. Dodatkowo miały powstać toalety na parterze. Na rozebranym ostatecznie poddaszu, miało powstać dziesięć pokoi z łazienkami i toaletami dla turystów. Projekt zakładał również zamontowanie centralnego ogrzewania.
Analizując dawne widokówki oraz stare zdjęcia, kolejna przebudowa, nadająca dzisiejszy kształt boudzie, miała miejsce w latach 1937-38. Wynika z nich, że właśnie wówczas powstała charakterystyczna wieżyczka.
Bouda v Obřím Dole
Obří Důl
🟢 Restauracja i schronisko
Obecnie w Boudzie v Obřím Dole znajduje się schronisko oraz restauracja, w której serwowane są zarówno potrawy typowo czeskie, regionalne jak Krkonošské kyselo czyli żur karkonoski oraz wegetariańskie. Dla osób lubiących nietypowe, mięsne potrawy jest tu również ciekawa propozycja – Jelení burger s opečenou slaninou a chedarem, farmářské hranolky czyli burger z jelenia z boczkiem i serem cheddar oraz wiejskimi frytkami.
W schronisku znajduje się 11 pokoi w których jest 31 miejsc noclegowych. Ciekawą propozycją jest również, w sezonie letnim, nocleg na słomie. W stylowo urządzonym domku, z ogromnym słomianym łożem oraz panoramicznym dachem, podczas noclegu można podziwiać gwiazdy.
Bouda v Obřím Dole
Bouda v Obřím Dole
🟢 Propozycje wycieczek w okolicy Boudy v Obřím Dole
🧭 Trasa do Boudy v Obřím Dole
Najłatwiej dotrzeć tu z Pecu pod Sněžkou szlakiem niebieskim. Trasa jest łatwa i dostosowana dla wszystkich, zarówno dla osób niepełnosprawnych, wędrujących z małymi dziećmi czy rowerzystów. Szlak poprowadzony jest asfaltową drogą wzdłuż urokliwej rzeki Upy, na której podziwiać można m.in. urokliwe kaskady. Nieopodal Boudy v Obřím Dole znajduje się również kapliczka św. Maryi Panny (Socha sv. Panny Marie).
Socha sv. Panny Marie
Jedna z kilku chat w dawnej osadzie w Obřím Dole
Kaskady Upy
🧭 Trasa do Modrý Důl
Nieco trudniejsza i bardziej wymagająca trasa prowadzi od Boudy v Obřím Dole do dawnej osady w Modrým Dole. Tuż za boudą pozostawiamy szlak niebieski i podążając szlakiem żółtym docieramy do dawnej osady Modrý Důl. Po drodze mijając niewielkie torfowisko, na którym m.in. spotkać można przepiękne storczyki. Od osady a dokładniej rozdroża Modrý Důl wracamy szlakiem czerwonym do Pecu pod Sněžkou.
Szlak do osady w Modrým Dole - torfowisko
Storczyk– Kukułka Fuchsa
Osada w Modrým Dole
🧭 Trasa do Równi pod Śnieżką
Najbardziej wymagająca ze wszystkich proponowanych wycieczek. Od Boudy v Obřím Dole, szlak niebieski powoli zaczyna piąć się ku wierzchowinie Karkonoszy. Po drodze mijamy m.in restaurację Bouda pod Sněžkou, kapliczkę w Obřím dole oraz uruchomioną w lipcu 2024 r. po rozbudowie, podziemną trasę turystyczną Kovárna. Po dodarciu do Równi pod Śnieżką, wycieczkę można kontynuować licznymi tu wariantami szlaków turystycznych. Planując powrót do Pecu, warto wybrać szlak czerwony prowadzący na Śnieżkę a następnie zejść szlakiem żółtym do schroniska Růžohorky (Horská Bouda Růžohorky) a stąd szlakiem zielonym do Pecu pod Sněžkou.
Podziemna trasa turystyczna Kovárna
Równia pod Śnieżką
Śnieżka