logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Buk – od nasionka po drzewo *

 

* Buk *

Występowanie:  Występuje na przeważającej części kontynentu europejskiego.

Nazwa łacińska: Fagus sylvatica

✅Lokalizacja zdjęcia: Góry Kaczawskie – Rezerwat przyrody “Buki Sudeckie”

Buk

🟢 Buk jest jednym z najpiękniejszych drzew rosnących w Sudetach. Wielowiekowa obecność człowieka w rejonie Sudetów doprowadziła do znacznych zmian w naturalnym drzewostanie. Na potrzeby osadnictwa, hutnictwa szkła i rud metali  oraz innych dziedzin gospodarki wycinano naturalne drzewostany, przede wszystkim jodłowe i bukowe w reglu dolnym oraz świerki regla górnego. Na ich miejsce wprowadzono monokulturę świerka, która obecnie przekracza ponad 80 %. Dzisiaj ostoje dawnej Puszczy Sudeckiej obserwować można w nielicznych już tylko miejscach. 

Buki dorastają do wysokości 25 – 30 m i potrafi osiągać wiek ok 300 lat. Są roślinami wiatropylnymi nasiennymi, rozsiewanymi są przez zwierzęta (zoochoria), najczęściej przez sójki i wiewiórki. Kwitą od kwietnia do maja. Zaczynają owocować  po ok 60 – 80 lat i raz na 5 – 8 lat przypadają lata nasienne. Nasiona (bukwie) kiełkują tylko przykryte ściółką, wypuszczając w pierwszym okresie dwa zielone liścienie (liście powstające w rozwijającym się zarodku) po czym z biegiem czasu wykształcają liście właściwe.

Początkowo buk rośnie bardzo powoli dobrze znosząc zacienienie, z wiekiem jego przyrost na wysokość wzmaga się. Kulminację przyrostu na wysokość osiąga między 30 a 50 rokiem życia, następnie przyrost słabnie i w wieku około 150 lat niemal zupełnie ustaje.

Dawniej roślina ta wykorzystywana była w medycynie ludowej, robiono z niej napar działający przeciw zapalnie oraz odkażająco.

Młode liście bogate w witaminy można wykorzystać do sałatek a bukwie wykorzystywane są do produkcji olejów oraz jako pasza dla zwierząt.

Nasiona buka spożyte w zbyt dużych ilościach mają działanie halucynogenne i toksyczne!

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe