logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * 🇨🇿 Via Ferrata Vodní brana – Via Ferrata Wodna brama *

* 🇨🇿 Ferrata Vodní brana *

✅ Współrzędne: 50.615759940130694, 15.308504138646656

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Krkonošské podhůří – Czechy 

⚠️ Obszar chroniony: Rezerwat Przyrody Dolina Izery

🟢 Niedaleko polskiej granicy (ok 35 km), u naszych południowych sąsiadów Czechów, można spróbować swoich sił w „via ferratach” czyli w dosłownym tłumaczeniu „żelaznych drogach”.

Wodna brama (Vodní brana) skała, na której wytyczone są drogi ze stalowymi linami, znajduje się na skraju urokliwego miasteczka Semily w przełomie rzeki Izery.

Ok 300 m przed skałami znajduję się parking (za garażami) na którym ubieramy potrzebny sprzęt do dalszej wędrówki.

Ok 70 m wysokości skała Wodna brama (Vodní brana) oferuje trzy drogi o różnej skali trudności od A do miejscami E, czyli od bardzo łatwych po ekstremalnie trudne przejścia. Trasa o kolorze niebieskim jest stosunkowo łatwa przeważa wycena A i A/B i B, w trzech miejscach mamy tu wycenę B/C. Trasa czerwona jest już nieco trudniejsza i bardziej wymagająca z wyceną w przewadze B i C. Będąc na szczycie można wpisać się do tzw. puszki szczytowej. Ta droga oferuje nam już znacznie ładniejsze widoki. Podobnie jak wytyczona w 2019 r. droga fioletowa. Obecnie najtrudniejsza via ferrata w Wodnej Bramie. Wycena tej drogi w przewadze to B i C jednak zdarzają się miejsca dużo trudniejsze o wycenie nawet C/D. Ciekawym wariantem tej drogi jest szczytowy odcinek, o długości ok 10 m, o wycenie E.

Zejście ze skał możliwe jest leśną, stromą ścieżką do punktu wyjścia lub dwukierunkową ferratą niebieską. Z drogi fioletowej do drogi niebieskiej poprowadzony jest niedługi ale dodający adrenaliny wiszący most.

🟦 Trasa niebieska (modrá) – dwu kierunkowa

✅wysokość 60 m

✅długość 90 m

✅czas przejścia 15-20 min

🟥 Trasa czerwona (červená) – jednokierunkowa

✅wysokość 75 m

✅długość 110 m

✅czas przejścia 20-30 min

🟪Trasa fioletowa (fialová) – jednokierunkowa

✅wysokość 80 m

✅długość 220 m

✅czas przejścia 45-60 min

Po przeciwnej stronie skał znajduję się bardzo malownicza tras turystyczna.

⏳Historia

🟢 Powstanie w tym miejscu via ferrat zawdzięczamy zawiązanemu w tym celu, w 2011 r. stowarzyszeniu Vodní brána (spolek Vodní brana) pod dyrekcją Martina Marek – wspinacza, alpinisty, członka Czeskiego Stowarzyszenia Alpinistów (Český horolezecký svaz). Początkowo (2011 r.) wytyczono tu kilka dróg sportowych. Umożliwiło to przeprowadzenie szeregu wymaganych badań pod kontem ekologicznym. Pierwsza „żelazna droga” (czerwona) powstała w 2012 r., jednak oficjalnie otwarto ją rok później wraz z drugą drogą (niebieską). W 2018 r. cieszące się popularnością ferraty postanowiono rozbudować o kolejny odcinek. Możliwe to było dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej w 2019 r. Na budowę nowej trasy zebrano 380000 CZK. Trasa została otwarta uroczyście we wrześniu 2019 r. podczas obchodów 110-lecia Riegerovy stezky (ścieżki dydaktycznej Państwowego Rezerwatu Przyrody Dolina Izery biegnącej po przeciwnej stronie Izery), organizowanych przez Semilský KČT (Klub Czeskich Turystów oddział Semily).

⚠️Wspinaczka to sport niebezpieczny! Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie!

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe