logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Galasy garnusznicy bukowej *

 

* Galasy garnusznicy *

Lokalizacja zdjęcia: Góry Kaczawskie

Galasy garnusznicy

🟢 Galasy garnusznicy bukowej powstają za sprawą niewielkiego owada garnusznicy bukowej. Samice tego owada składają jaja wiosną wciskając je w otwierające się pąki liściowe buków. Wraz z rozwojem liścia rozwijają się również galasy, które tworzą się tuż przy najgrubszych nerwach.  Galasy garnusznicy bukowej maja kształt jajowaty, z zaostrzonym czubkiem. Początkowo zielone z biegiem czasu przebarwiają się na kolor czerwony bądź żółty. Twarde ścianki kokonu chronią larwę owada przed drapieżnikami. Jesienią zanim liść opadnie, naroślą opadają na ziemię gdzie pod koniec jesieni lub wczesną wiosną następuje przepoczwarczenie.

*Galasy są to zmiany chorobowe roślin występujące w formie często kolorowych zgrubień i narośli na liściach, pędach lub korzeniach.  Powstają na wskutek nadmiernego rozrostu tkanek porażonej rośliny, spowodowanym substancjami wprowadzonymi przez szkodnika takiego jak owad, bakterie, wirusy lub grzyby.

Wyróżnia się dwa rodzaje galasów:

– histoidowe, będące naroślami o budowie odmiennej od organów rośliny.

– organoidowe, mające budowę zbliżoną do rośliny żywicielskiej. Tego rodzaju galasem są czarcie miotły – więcej na ten temat : czarcia miotła  

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe