logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Park tematyczny GIGANTEI w Piechowicach *

 

*  GIGANTEI *

Współrzędne: 50.86266813207475, 15.611609922257065

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Kotlina Jeleniogórska

Więcej informacji i cennik na stronie: https://gigantei.pl/

🟢 Park tematyczny GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór oficjalnie otwarty został 5 lipca 2020 r.

Twórcy parku na podstawie wymyślonej legendy o szalonym naukowcu Olo, który wynalazł cudowny eliksir powiększający owady, przygotowali ścieżkę edukacyjną. Tak jak podaje legenda powiększone owady miały rozbiec się po Karkonoszach – królestwie Ducha Gór. Ten zaniepokojony tym faktem, zlecił (wymyślonym przez twórców parku) strażnikom karkonoskim wyłapanie i uwięzienie tych gigantycznych stworów. Uwięzione zostały właśnie tu. Na trasie ścieżki znajdziemy starannie opracowane opisy najważniejszych miejsc w Karkonoszach oraz 12 gigantycznych owadów oraz ich strażników. M.in. spotkamy tu ogromnego kleszcza, biedronkę, chruścika, mrówkę czy niedawno poddanego reintrodukcji w Karkonoszach – motyla Niepylaka Apollo.

Park sam w sobie jest bardzo malowniczy, wykonane postacie są realne, starannie wykonane. Roztacza się stąd przepiękna panorama na Karkonosze, niestety częściowo oszpecona licznymi napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi.

Pomysł powstania parku jest rewelacyjny, jak również wykonanie, jednak turysta (zwłaszcza ten najmłodszy) po zakupie stosunkowo drogich biletów pozostawiony zostaje sam sobie. Zachętą do zwiedzania całości ekspozycji ma być gra terenowa. Sprawdza się jednak ona u nieco starszych dzieci. Młodsze dzieci (2 -letnia Michalina i 4 -letni Kuba) po dłuższej chwili tracą zainteresowanie, na szczęście znajduje się tu plac zabaw, który ratuje sytuację. Dodatkowo niektórych gigantycznych owadów dzieci się bały. Podobne opinie zwiedzając park, słyszałem od innych rodziców.

Dodatkowo większości figur nie można dotykać, przypominają o tym „rażące” w oczy, wiszące wszędzie czerwone tabliczki.

Rozwiązaniem i uatrakcyjnieniem tego miejsca było by np. zorganizowanie zwiedzania z przewodnikiem, który w bajkowy sposób przeniósłby najmłodszych w świat legendy, bądź oprowadzanie na zasadzie gry czy zabawy. Dodatkowo można by w tym miejscu stworzyć laboratorium naukowca, w którym najmłodsi mogliby spróbować stworzyć tą tajemniczą miksturę…  

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe