logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Herbaciarnia, Belweder, Świątynia Ateny (w Bukowcu) *

 

* Herbaciarnia *

✅ Współrzędne: 50.82608417584083, 15.815556130706776

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Rudawy Janowickie

⚠️ Obszar chroniony: Obiekt uznany za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą “Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”

🟢 Herbaciarnia wybudowana została w 1804 r., na niewielkim wzniesieniu, w centralnej części romantycznego parku w Bukowcu. Był to prezent hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena, dla małżonki Friederike w drugą rocznicę ślubu. Na pamiątkę tego wydarzenia w tympanonie budynku, hrabia kazał umieścić, romantyczny napis w języku łacińskim ”MDCCCIIII CONIUGI DULCISSIMAE F. W. COM. REDEN” czyli „1804 Najsłodszej małżonce F.W. hrabia Reden”.

Wybór miejsca lokalizacji Herbaciarni nie był przypadkowy. Rozpościera się stąd przepiękna panorama na Karkonosze z centralnie ustawionym najwyższym szczytem Śnieżką.

Pawilon założony został na planie prostokąta o proporcjach 2:1. Architektura obiektu nawiązuje stylistycznie do antyku, a dokładnie do najprostszego typu świątyni w architekturze starożytnej Grecji, czyli templum in antis. Budynek składa się z dwóch gabinetów oraz części centralnej. Dawniej w jednym ze skrzydeł Herbaciarni znajdowała się tętniąca życiem towarzyskim, biblioteka, ze zbiorami dzieł weneckich i niemieckich klasyków. W drugim skrzydle natomiast znajdowało się pomieszczenie do przyrządzania herbaty wyposażone w kredensy z serwisami. Centralna część zamkniętą od północy ścianą posiadała wnęki na trzy posągi. Od południa natomiast otwarta za pośrednictwem czterech kolumn doryckich, ustawionych na trzystopniowych schodach. Kolumny wspierają trójkątny naczółek, w tympanonie którego umieszczona została wyżej opisana łacińska sentencja. Poniżej tympanonu w poziomym pasie dekoracyjnym zwanym fryzem, umieszczone zostały, wykonane ze stiuku, dekoracje figuralne przedstawiające tańczące putta stylizowane na antyczne.  

Obecnie w skrzydłach Herbaciarni, odrestaurowanej w 2010 r. znajduje się tzw. mobilna biblioteka oraz wystawa poświęcona obiektom Doliny Pałaców i Ogrodów wpisanych na listę Pomników Historii.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe