logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Jaskinia Imieninowa *

 

* Jaskinia Imieninowa *

Długość:            170 m.

Głębokość:          58 m.

Wysokość otworu:    ok. 500 m n.p.m.

Położenie Otworu:   Góry Kaczawskie.

🟢 Jaskinia pseudokrasowa choć charakterem przypomina typowe jaskinie krasowe, powstała  najprawdopodobniej na wskutek działalności wód termalnych wydostających się przy ogromnym ciśnieniu. Jaskinia rozwinęła się w łupkach zieleńcowych czyli w skałach metamorficznych. Skały te powstałych poprzez przeobrażenia skał wulkanicznych podczas tzw. metamorfiku kaczawskiego. W tej części  Gór Kaczawskich w łupkach zieleńcowych występują żyły węglanowych skał osadowych. Dzięki czemu w jaskini Imieninowej możemy w niektórych partiach spotkać nacieki w postaci niewielkich stalaktytów, draperii oraz grzybków. Wlot do jaskini znajduje się w półce słanej w dawnym kamieniołomie. Początkowo dość wąsko i stromo schodzi w postaci rury a następnie rozwija się w postać szczeliny. Dolne korytarze przepięknie myte doprowadzają do ok 30 m studzienki. Poniżej której korytarze rozdzielają  się tworząc pętlę zamkniętą tzw. rozmytą szczeliną której dno wypełnia namulisko. Dolne partie w ostatnich latach dość mocno są eksplorowane i przekopywane w poszukiwaniu nowych korytarzy.   

Nazwa jaskini wywodzi się od nietypowego podarunku jaki otrzymał w dniu imienin w 2000 r prezes klubu „Bobry” Żagań. Otrzymał on namiary na nie opisaną dotychczas jaskinie w Górach Kaczawskich. 

Pierwsza akcja eksploracyjna odbyła się 21.10.2000.

 Nie oznacza to oczywiście, że jaskinia po raz pierwszy została odkryta przez człowieka dopiero w 2000 r. Wlot do jaskini został odkryty podczas eksploatacji kamieniołomu.  

Dla bezpieczeństwa wlot to jaskini jest zakratowany!

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe