logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Języcznik zwyczajny *

 

* Języcznik zwyczajny *

Występowanie: Azja, Europa i północna Afryka. W Polsce występuje rzadko: głównie w Karpatach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jedynym w Sudetach miejscem występowania paproci jest rezerwat przyrody „Wąwóz Myśliborski”.

Nazwa łacińska: Phyllitis scolopendrium

Lokalizacja zdjęcia: Wąwóz Myśliborski – Pogórze Kaczawskie

⚠️ Ochrona w Polsce: ochrona całkowita

Języcznik zwyczajny

🟢 Nietypowa paproć ze względu na niepodzielone liście, dorastające nawet do 60 cm długości i do 6 cm  szerokości. Liście tej paproci są zimotrwałe z zarodnikami ułożonymi ukośnie na spodniej stronie. Zarodniki dojrzewają od lipca do września. Języcznik rośnie w cienistych lasach, szczelinach, skalnych na glebach wapiennych.    

Roślina lecznicza, znana już w starożytności jak remedium na dolegliwości brzuszne szczególnie na biegunkę. Dawniej z liści tej rośliny robiono również wino które stosowane było do łagodzenia ukąszeń przez jadowite węże. Obecnie również stosowana jest w medycynie naturalnej przy dolegliwościach układu trawiennego i wydalniczego. Poprawia pracę wątroby, oczyszcza organizm z toksyn oraz substancji szkodliwych. Pamiętać jednak należy że w Polsce Języcznik Zwyczajny jest pod ścisłą ochroną w grupie gatunków wymierających.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe