logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Kaczka krzyżówka *

 

* Kaczka krzyżówka *

Występowanie: kaczka krzyżówka to ptak wędrowny, zamieszkuje poza obszarami zimnymi  Ameryki Północnej oraz południową częścią Azji Wschodniej, całą półkulę północną. Populacje migrujące widywane są na przelotach od lutego do kwietnia oraz od sierpnia do grudnia. Spora część tych ptaków również pozostaje w swoim rewirze na łagodniejsze zimy, szczególnie zaobserwować to można w okolicach miast.

Nazwa łacińska: Anas platyrhynchos

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie

⚠️ Nie wolno dokarmiać kaczek chlebem! Zbyt częste dokarmianie prowadzi u nich do chorób układu pokarmowego oraz do deformacją ostatniego stawu w skrzydle czyli tzw. anielskiego skrzydła, co uniemożliwia im latanie!

Kaczka krzyżówka

🟢 Kaczka krzyżówka jest jednym z najliczniejszych przedstawicielek kaczek na świecie. Można ją spotkać niemalże na każdym większym zbiorniku wodnym. Krzyżówka osiąga długość ciała od 50 do 65 cm i rozpiętość skrzydeł od 76 do 102 cm. Jest ptakiem wszystkożernym, jednak przeważającym składnikiem jej diety są rośliny wodne. Dodatkowo kaczki te chętnie zjadają skorupiaki, larwy komarów, chrząszcze oraz inne zwierzęta wodne.  

Krzyżówki często, poza okresami lęgowymi, można spotkać w dużych stadach. Okres lęgowy tego ptaka trwa od kwietnia od lipca i podczas tego okresu wyprowadza jeden lęg. Podczas lęgów upierzenia samców diametralnie się zmienia. Samce nabierają kolorów, upierzenie ich głowy robi się zielone, pierś brązowa błyszcząca, grzbiet matowy brązowy a skrzydła brązowo szare z czarnymi sterówkami. Głowa od korpusu wyraźnie oddzielona jest białą obrożą. Samica krzyżówki jest skromniej ubarwiona, w większości jest brązowo pomarańczowa.  U obu płci występują charakterystyczne niebieskie lusterka na skrzydłach oraz pomarańczowe nogi.

Po okresie lęgowym samiec przyjmuje kolory zbliżone do samicy. 

Gniazdo kaczka ta, najczęściej zakłada w szuwarach, trzcinowiskach, na drzewach lub w trawie na zalewowych nieużytkach.

Podczas toków bardzo ciekawe są zabiegi samców o partnerkę. Samce przyjmują wówczas dumną postawę z wysoko uniesioną głową i uniesionym kuprem, prezentując w ten sposób czarne sterówki. Po wyborze przez partnerkę samca, ten przypieczętowuje jej wybór prezentacją swoich niebieskich lusterek na skrzydłach.

Po udanych tokach samica składa nawet do 12 jaj, z których po około 28 dniach wykluwają się szarobrązowe pisklęta, które nie oddalają się od matki przez dłuższy czas. Po wykluciu się piskląt samiec traci zainteresowanie partnerką, opuszczając ją.

Młode kaczki nabywają umiejętność lotu po około 50-60 dniach od wyklucia. 

Kaczka krzyżówka nie nurkuje, jedynie podczas żerowania zanurza w wodzie tylko przednią część ciała, za to jest doskonałym lotnikiem, potrafi osiągać bardzo wysokie pułapy oraz rozwijać w locie poziomym prędkość nawet 90 kilometrów na godzinę!

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe