logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Kamieniołom Gruszka *

 

* Kamieniołom Gruszka *

✅ Współrzędne: 50.954804097946194, 15.927301169349116

✅ Dojazd – nawiguj

Dojście i czas: Najdogodniejszym miejscem startu jest parking przy sklepie Dino w Wojcieszowie. Następnie kierujemy się drogowskazami (ul. Robotnicza następnie Kościelna) i po ok 15 min dochodzimy do kamieniołomu.

✅ Pasmo: Góry Kaczawskie

✅ Szlaki: Ścieżka dydaktyczna „Gruszka”

⚠️ Obszar chroniony: obszaru Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie

🟢 Nieczynny kamieniołom Gruszka znajduje się w pn.-zach. części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich na górze Bielec (450m n.p.m.). Stanowi wyrobisko o wysokości ścian ok 50 m oraz długości dochodzącej do 250 m.

Kamieniołom funkcjonował do końca XIX w do polowy lat 70-siątych ubiegłego stulecia. Eksploatacja marmurów wojcieszowskich czyli skał metamorficznych powstałych z przeobrażenia wapieni (marmur składa się głównie z krystalicznej postaci kalcytu i dolomitu), prowadzona była metodą odkrywkową wgłębną przez co w krajobrazie możemy dostrzec kilka poziomów wydobywczych.

W ścianach kamieniołomu możemy również dostrzec formy krasowe w postaci wlotów do jaskiń oraz szczelin. Obecnie na terenie kamieniołomu odkryte są trzy jaskinie: Jaskinia Pęknięta Szczelina o długości ok 45 m, Jaskinia Szczelina pod Pękniętą Ścianą o długości ok 6 m oraz odkryta w 2019 r. Jaskinia Niespodzianka o długości ok 7 m. Warto wspomnieć tu również o legendarnej już dzisiaj Jaskini w Bielcu odkrytej podczas eksploatacji kamieniołomu a następnie ponownie zasypanej. Jaskinia ta, o długości ok 20, podobno skrywa w sobie niesamowicie bogatą szatę naciekową.

Największe i dobrze widoczne w ścianach górotworu obiekty tego typu, zostały wydrążone jednak przez ludzi, najprawdopodobniej właśnie w krasowych szczelinach. W przeszłości stanowiły m.in. funkcję schronów strzałowych.

W kamieniołomie Gruszka do 2018 roku organizowane były również Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. Obecnie przeniesione do Lądka Zdroju.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe