logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Kamieniołom Łomy *

 

* Kamieniołom Łomy *

✅ Współrzędne: 50.99914742850142, 15.838787173242201

✅ Dojazd – nawiguj

Dojście i czas: po dotarciu do miejscowości Lubiechowa najlepiej trzymać się dawnego oznakowania dojazdu do kopalni w postaci niebieskich kierunkowskazów. Na teren kamieniołomu bez problemu wiedziemy samochodem.

Pasmo: Pogórze Kaczawskie

Szlaki: Ścieżka dydaktyczna „Ścieżka Czarownic”

🟢 Nieczynny kamieniołom Łomy (długość ok 180 m, szerokość ok 100 m, wysokość dochodząca do 35 m),  podcinający pd.-zach. zbocza wzniesienia Chmieleń (424 m n.p.m.) nieopodal wsi Lubiechowa, jest jednym z ciekawszych stanowisk geologicznych, w tworzonym Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Poprzez działalność wydobywczą człowieka odsłonięte zostały permskie skały wulkaniczne. Wyodrębnić tutaj można siedem potoków lawowych o łącznej grubości ok 60 m. W obrębie ich można wyróżnić melafir o strukturze przeważnie skrytokrystalicznej (afanitowej), rzadziej porfirowej czyli strukturze w której w skrytokrystalicznym tle skalnym, tzw. cieście skalnym, widoczne są pojedyncze ziarna tzw. prakryształy. Struktura ta jest dostrzegalna „gołym” okiem w świeżym przełomie skały. Użyta tutaj nazwa melafir jest uogólnieniem odnoszącym się do skał wulkanicznych o charakterze bazaltu. Odmiana jaką mamy w kamieniołomie Łomy to andezyt bazaltowy

Po miedzy skałami magmowymi wylewnymi występują również skały osadowe w postaci mułowców, piaskowców oraz skały węglanowe.  

Na szczególną uwagę w kamieniołomie zasługują melafiry o teksturze migdałowcowej zawierające liczne elipsoidalne lub kuliste przestrzenie po pęcherzykach gazowych, wypełnione (całkowicie lub częściowo) kwarcem mlecznym, kwarcem dymnym, zeolitem, ametystem, barytem lub kalcytem. Oczywiście również migdały wypełnione są cenionym przez kolekcjonerów agatem wstęgowym. Większość okazów które można tu odnaleźć nie przekracza 2 cm jednak warto nieco więcej poświęcić czasu na poszukiwania ponieważ czasami zdarzają się geody nawet do 30 cm.

Na poszukiwanie minerałów najlepiej wybrać się z lokalnymi geologami świadczącymi takie usługi. Poszukiwania cenionych agatów nie tylko prowadzone są w samym Kamieniołomie ale również na hałdach pokopalnianych.      

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe