logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Kamienny Krzyż – pomnik ofiar pierwszej wojny światowej *

 

* Kamienny Krzyż *

✅ Współrzędne: 50.84910948459985, 15.867821380914954

✅ Dojazd – nawiguj

✅ Dojście i czas: do krzyża nie doprowadza żaden szlak turystyczny, najłatwiej dotrzeć do niego od runi kościoła ewangelickiego w Karpnikach. Początkowo kierujemy się w stronę wieży antenowej a następnie, za blokiem mieszkalnym, idziemy wzdłuż ogrodzenia dawnej stolarni. Po ok 5 min na wzniesieniu, nad zakładem odnajdujemy krzyż.

✅ Pasmo: Rudawy Janowickie

⚠️ Obszar chroniony: Rudawski Park Krajobrazowy

🟢 Tuż nad miejscowością Karpniki znajduje się ciekawy, kilkumetrowy granitowy krzyż, upamiętniający poległych podczas pierwszej wojny światowej żołnierzy niemieckich. Niestety dzisiaj jest to miejsce mocno zarośnięte i zapomniane. Pomnik ten, jest nietypowy, ponieważ większość pomników z tego okresu miała kształt prostopadłościanów, obelisków lub głazów. Obiekty te zdobione były motywami wieńców z liśćmi dębów, krzyżami żelaznymi, orłami oraz hełmami. Umieszczano na nich również nazwiska poległych żołnierzy.

Tradycja upamiętniania żołnierzy niemieckich wywodzi się z wojen napoleońskich. Początkowo były to epitafia umieszczane najczęściej w kościołach. Później zaczęto stawiać pomniki (szczególnie po 1918 r.), umieszczając je obok kościołów, cmentarzy, na placach, oraz rozwidleniach dróg. 

Impulsem do takich działań był wiersz śląskiego poety Teodora Körnera „Wezwanie” w którym poeta w słowach „Nie zapomnij, mój narodzie, o wiernych zabitych” zachęca do upamiętniania w ten sposób poległych żołnierzy.

Po 1945 r. wiele obiektów tego typu zostało zniszczonych lub uszkodzonych, zrywano ozdoby oraz tablice. Krzyż w Karpnikach również został pozbawiony ozdób oraz mosiężnej tablicy inskrypcyjnej.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe