logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Konwalia majowa *

 

* Konwalia majowa *

Występowanie: Konwalia majowa występuje na półkuli północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym. Zasięg obejmuje niemal całą Europę oraz środkową i północną Azję.

Nazwa łacińska: Convallaria majalis

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie

⚠️ Roślina trująca!

⚠️ Ochrona w Polsce: od 2015 r. konwalia majowa nie jest już objęta ochroną!

Konwalia majowa

🟢 Konwalia majowa jest to bylina kłączowa należąca do rodzaju konwalia (Convallaria). Roślina ta jest jednym z najpiękniejszych symboli wiosny. Przyciąga nie tylko śnieżnobiałymi kwiatami, ale również pięknym zapachem. Na dwuletnich kłączach konwalii majowej, wiosną początkowo wyrasta łodyga, osiągająca wysokość do 20 -30 cm. Następnie wyrastają soczyście zielone liście, osiągające długość 15-25 cm. Mają kształt zmienny, wydłużony, od lancetowatego do eliptycznego z zaostrzonym wierzchołkiem. W trzecim roku wzrostu oprócz liści pojawiają się także delikatne, dzwonkowate, zebrane w jednostronne grono kwiaty. Konwalia majowa kwitnie od maja do czerwca. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w postaci czerwonych jagód o średnicy 8–12 mm.  

Konwalia majowa to roślina silnie trująca ze względu na wysoką zawartość glikozydów nasercowych. Najwięcej toksyn znajduje się w owocach, jednak również w znacznych ilościach występują one w liściach, kwiatach czy łodydze. Zatrucie glikozydami konwalii majowej zaburza pracę serca, doprowadza do spadku ciśnienia tętniczego, wymiotów, biegunki, czerwonej wysypki na skórze, zaburzeń czynności układu krwionośnego oraz widzenia.

Pomimo silnych właściwości toksycznych konwalię majową już od starożytności wykorzystywano do leczenia. Sporządzone w odpowiednich proporcjach preparaty, czy współczesne lekarstwa stosowane są do leczenia chorób serca, zaburzeń pamięci, zawrotów głowy i skłonności do omdleń. Dodatkowo konwalia znalazła zastosowanie także w leczeniu dolegliwości reumatycznych oraz przy kołataninach serca i rozdrażnieniu w przebiegu menopauzy. Zawarte w tej roślinie flawonoidy działają również przeciw zapalnie. Połączenie flawonoidów z glikozydami znacząco ograniczają bóle reumatyczne.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe