logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Krokus wiosenny *

 

* Krokus wiosenny *

Występowanie: występuje w naturze Europie Środkowej, Bałkanach, Włoszech i Hiszpani. W Polsce można go spotkać w Rejonie Karpat oraz w Górach Izerskich

Nazwa łacińska: Crocus vernus

Lokalizacja zdjęcia: Góry Izerskie – Rezerwat „Krokusy” w Górzyńcu

⚠️ Ochrona w Polsce: Roślina jest objęta ochroną gatunkową

Krokus wiosenny

🟢 Szafran wiosenny należy do rodziny kosaćcowatych. Odmiana izerska, Crocus vernus Wulf , odznacza się kwiatami o liliowej barwie dorastającymi do ok 3.5 cm. Cała roślina osiąga wysokość ok 12 cm. Liście tego gatunku szafranu są równowąsko-lancetowate z białym podłużny  paskiem. Kwitnienie w marcu i kwietniu.  

Krokusy są bylinami, geofitami, które spędzają niekorzystny dla wegetacji okres roku w organach podziemnych – bulwocebulach.

Dawnej pozyskiwano ze znamienia słupka barwnik pomarańczowy, wykorzystywany do barwienia zarówno tkanin jak i  dań przede wszystkim ciast i zup.  Pieczono z użyciem szafranu tzw. „szafranowych bab”- czyli puszyste pomarańczowe ciasto drożdżowe.

Po dzień dzisiejszy z krokusów uprawnych (Crocus sativus)  (już od kilku tysięcy lat)  produkuje się „najdroższą” przyprawę świata czyli szafran. Aby uzyskać 1 kg przyprawy należy zebrać ponad 150 tysięcy kwiatów z których wykorzystuje się jedynie słupki kwiatów.

Szafran posiada również właściwości lecznicze, posiada krocynę (dwukarboksylowy kwas karotenoidowy), który wpływa na poziom serotoniny i dopaminy w układzie nerwowym, dzięki czemu zmniejsza przygnębienie i apatię. Szafran obniża także odczuwane napięcie nerwowe i poziom lęku.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe