logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Krzyż Trzech Królów Pruskich – Krzyżowa Góra nad Mysłakowicami *

 

* Krzyż Trzech Królów *

✅ Współrzędne: 50.854138274239475, 15.768564192941147

✅ Dojazd – nawiguj

Dojście i czas: do krzyża nie doprowadza żaden szlak turystyczny, najłatwiej dotrzeć do niego od restauracji – hotelu Chata za Wsią. Czas dojścia nie przekracza 10 min.

✅ Pasmo: Kotlina Jeleniogórska

🟢 Kamienny krzyż znajduję się na wierzchołku wzniesienia Krzyżowej Góry (dawniej Kreuzberg) (443 m n.p.m.). Ustawiony jest na rozległej grupie skalnej, zbudowanej z granitowych bloków, dochodzących do 15 m wysokości. Wzniesienie porasta las mieszany, w przewadze drzew liściastych – dębów, brzóz i grabów.  

Dawniej, wzniesienie to pełniło funkcję doskonałego punktu widokowego, dziś nieco panorama jest ograniczona przez drzewa.

Pierwszy drewniany krzyż, w tym miejscu, postawiony został na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III w 1838 r. Uległ zniszczeniu z nieznanych przyczyn w 1849 r. Kolejny, tym razem już kamienny krzyż, ustawiony w tym miejscu został na polecenie króla Fryderyk Wilhelm IV w 1856 r. Uległ on jednak uszkodzeniu na wskutek burzy w 1868 r. Obecny krzyż ustawiony został 1874 r. na zlecenie króla Prus i cesarza Niemiec Wilhelma I.

Krzyż ten nazywano Krzyżem Trzech Królów Pruskich. Rozpiętość jego ramion osiąga długość ok 1 m, a wysokość dochodzi do ok 5 m. Na przecięciu ramion krzyża widnieją greckie litery Α i Ω (alfa i omega), a pomiędzy nimi litera P z ukośnym krzyżem na dolnym ramieniu czyli chrystogram – monogram będący symbolem Jezusa Chrystusa (jeden z najstarszych symboli używanych przez chrześcijan)

Symbol  ⳩  powstał z nałożenia na siebie dwóch greckich liter „Χ” (chi) i „Ρ” (rho) ze słowa ΧΡΙΣΤΟΣ – Christos.

W dolnej części krzyża widnieje inskrypcja „Dieses Kreuz wurde gestiftet 1838 durch König Friedr. Wilhelm III.; erneuert 1856 d. Kön. Fr. Wilh. IV. Wider errichtet 1874 d. Kaiser und Kön. Wilhelm” – „Ten krzyż został ufundowany w 1838 roku przez króla Fryderyka Wilhelma III, a odnowiony w 1856 roku przez króla Fryderyka Wilhelma IV i ponownie postawiony w 1874 roku przez cesarza i króla Wilhelma I”

Poniżej skalnej platformy, na której ustawiony jest krzyż, znajduje się tzw. „kamienna altanka”, wykonana z płaskiej płyty granitowej, ustawionej na trzech granitowych słupach, służąca dawniej zapewne jako schronienie przed deszczem czy upałem.  

1847 r. właścicielem wzniesienia oraz gospody poniżej (obecnie Chata za Wsią) został Wilhelm Holstein, z którym spisano wówczas kontrakt, zgodnie z którym miał on „po wsze czasy” zapewnić bezpieczny dostęp do krzyża.

Do 1945 r., co roku, 3 sierpnia, mieszkańcy Mysłakowic, z okazji urodzin króla Fryderyka Wilhelma III, zapalali ognie na szczycie góry pod krzyżem, na znak wdzięczności za wszystkie łaski, jakich doznali od niego.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe