logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Krzyżna Góra *

 

* Krzyżna Góra *

Współrzędne: 50.864131215159496, 15.868235405367367

Dojazd – nawiguj

Pasmo: Rudawy Janowickie

Szlaki: przez Góry Sokole przechodzi szlak niebieski z Trzcińska na Skalnik, zielony z Jeleniej Góry przez Wojanów i Bolczów do Janowic Wielkich oraz żółty szlak z Karpnik do Trzcińska. Zaczynają się też szlaki dojściowe: czerwony na Sokolik i czarny na Krzyżną Górę.

Dojście i czas: najdogodniejszym dojściem jest szklak zielony prowadząc z parkingu na Przełęczy Karpnickiej do schroniska Szwajcarka, a następnie szlak czarny prowadzący na szczyt. Czas potrzebny na zdobycie szczytu to około 45 minut.

⚠️ Obszar chroniony: Rudawski Park Krajobrazowy

🟢Krzyżna Góra jest najwyższym szczytem Gór Sokolich, wznoszącym się na wysokość 654 m n.p.m.,  w postaci stromego stożka, zwieńczonego okazałymi skałkami – szczytową Krzyżną Skałą, obok stojącymi Grzędą, Bukową Skałą, Zamkowymi Skałami a niżej Jastrzębią Turnią i Swarożycem.

Zbudowana jest z warysycyjskich granitów z żyłami aplitów, w których występują okazałe skalenie i pegmatyty. Zbocza porasta stary las przeważnie świerkowo-bukowy.

Szczytowa skalę wieńczy charakterystyczny siedmiometrowy żelazny krzyż wystawiony przez żonę brata króla Prus Wilhelma.

Księżna Marianna ofiarowała ów krzyży na pamiątkę urodzin księcia Wilhelma i kazała dwa lata później, w maju 1832 r. ustawić go na szczycie. Od tego momentu szczyt uzyskał obecną nazwę .

Krzyż nosił napis:

„Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny.”

Krzyż został odlany w Królewskiej Odlewni w Gliwicach.

Składa się z trzech części:

– kolumny wystającej 21 stóp (tj. ok. 6,3 m.) ponad granitową skałę

– stopy, wpuszczonej głęboko w granitową skałę

– ramion, mających 18 stóp rozpiętości ( tj. ok. 5,4 m.)

Przy krzyżu znajduje się platforma widokowa, z której widoczna jest Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie.

Po niżej szczytu znajdują się nikłe ślady średniowiecznego zamku Sokolec.

Góry Sokole stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych i krajoznawczych Rudaw Janowickich. Dzięki dużemu zgrupowaniu form skalnych na ich terenie, są czołowym miejscem wspinaczkowym w Sudetach. Warto tutaj dodać, że pierwsze kroki w Sokolich Górach stawiała słynna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz.

Bazę noclegową na terenie Sokolich Gór stanowi schronisko Szwajcarka i ośrodek szkoleniowy „Pod Krzywą”. Główny węzeł szlaków znajduje się przy schronisku Szwajcarka.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe