logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Storczyki – Kukułka Fuchsa *

 

* Kukułka Fuchsa *

✅  Występowanie:  Europa i Azja

Nazwa łacińska: Dactylorhiza fuchsii

Lokalizacja zdjęcia: Karkonosze – niskoturzycowe torfowiska niskie i przejściowe występujące na Polanie (1050 – 1100 m n.p.m.)

⚠️ Ochrona w Polsce: roślina jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Umieszczona jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wyginięcie!

Kukułka Fuchsa

🟢 Kukułka Fuchsa to bylina z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), preferuje przede wszystkim gleby żyzne, wilgotne lub mokre, o odczynie zbliżonym do neutralnego. Występuje głównie na torfowiskach, podmokłych łąkach oraz podmokłych zaroślach na granicy z lasem. Jest byliną dorastającą do wysokości zazwyczaj ok 30 cm, jednak w dogodnych warunkach potrafi osiągać wysokość nawet ok 70 cm. Liście dolne, lancetowate i tępo zakończone pokryte są nieregularnymi, ciemnymi plamkami. Kukułka Fuchsa kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty tego storczyka zebrane są w kłos w końcu łodygi o kolorze od bladoróżowej przez czerwoną do ciemnofioletowej z bordowym rysunkiem. Po przekwitnięciu w torebce owocu znajdują się spore ilości bardzo drobnych nasion rozsiewanych przez wiatr.

W odróżnieniu od innych gatunków kukułek jest rośliną miododajną. Znamię tego storczyka pokryte nektarem.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe