logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Kukułka szerokolistna *

 

* Kukułka szerokolistna *

✅  Występowanie:  Europa i Azja

Nazwa łacińska: Dactylorhiza majalis

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie –  łąka w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickich na przygranicznych terenach Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

⚠️ Ochrona w Polsce: Roślina jest objęta częściową ochroną gatunkową  od 2014 roku.

Kukułka szerokolistna

🟢 Kukułka szerokolistna jest jednym z najpopularniejszych storczyków w Polsce. Nazywana jest również potocznie storczykiem szerokolistnym. Preferuje przede wszystkim gleby żyzne, wilgotne lub mokre, o odczynie zarówno lekko kwaśnym  jak i lekko zasadowym. Występuje głównie  na torfowiskach niskich i przejściowych, ziołoroślach, licznych typach łąk od wilgotnych łąk rajgrasowych po łąki turzycowe, kośne, zalewowe i podgórskie.

Jest byliną dorastającą do wysokości ok 50 cm, o prostej, pustej w środku łodydze, porytej w części odziomkowej skórzastymi łuskami. Liście tego storczyka pokryte są nieregularnymi, ciemnymi plamkami Kukułka szerokolistna kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są w grono w końcu łodygi o kolorze fioletowo – purpurowym. Po przekwitnięciu w torebce owocu znajdują się spore ilości bardzo drobnych nasion. Ich kiełkowanie  rozwój uzależniony jest w późniejszym etapie od grzybni której strzępki znajdują się już w nasionach. Grzybnia rozrastając się wewnątrz tkanek rośliny dostarcza jej substancji odżywczych.

Kukułka szerokolistna dosyć łatwo krzyżuje się z innymi podobnymi do siebie gatunkami, przez co jest trudna do identyfikacji. Tworzy mieszańce min. z kukułką Fuchsa, z kukułką krwistą, z kukułką zaniedbaną i z kukułką Ruthego.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe