logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Kwiczoł *

 

* Kwiczoł *

Występowanie: w znacznej części Europy i części Azji. Zamieszkuje na skrajach lasów liściastych, starych parkach oraz przy osadach ludzkich bogatych w liczne drzewa

Nazwa łacińska: Turdus pilaris

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie

⚠️ Ochrona w Polsce: objęty ochroną gatunkową ścisłą

kwiczoł

🟢 Ptak z rodziny drozdowatych, dość duży, o długości ciała 24-27 cm i rozpiętości skrzydeł ok 45 cm. Kwiczoł posiada trójbarwne upierzenie. Grzbiet oraz skrzydła są w kolorze brązowym, głowa szara a ogon czarno – brunatny. Rozpoznanie samca od samicy jest bardzo trudne, ponieważ obie płucie wyglądają niemalże tak samo.

Podstawową dietą tego ptaka są produkty pochodzenia zwierzęcego – dżdżownice, owady, drobne skorupiaki itp.  dodatkowo uzupełniona ona jest o nasiona oraz pędy roślin. Zimową porą żywi się przede wszystkimi miękkimi owocami jak jałowiec, głóg, jarzębina oraz jabłka.  

Gniazdo zbudowane z traw i szczątków innych roślin oblepione gliną, Kwiczoł buduje z reguły na wysokości ok 5-7 m na poziomo biegnących gałęziach lub w rozwidleniu pni drzew. Samica składa w nim do 6 jaj. Lęg odbywa się najczęściej raz w roku w okolicach kwietnia. Młode ptaki gniazda opuszczają po ok 2 tygodniach. Początkowo młode kwiczoły najczęściej nie potrafią jeszcze latać, dokarmiane są na ziemi, gdzie po ok. kolejnych dwóch tygodniach nabierają samodzielności. 

Dawnej Kwiczoły były uznawane za ptaki jadalne. Ich mięso miało charakterystyczny smak, związany ze zjadaniem przez ptaki jagód jałowca oraz jarzębiny.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe