logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Magiczna Pławna *

 

* Magiczna Pławna *

✅ Współrzędne: 51.04942057613074, 15.590765978912879

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Pogórze Izerskie

⚠️Zamek Śląskich Legend odwiedza się z przewodnikiem – marionetkarzem

Więcej informacji i cennik na stronie: https://magicznaplawna.pl/

🟢 Pławna Dolna to niewielka miejscowość na Pogórzu Izerskim. Dzięki Dariuszowi Milińskiemu – lokalnemu artyście, miejsce to stało się niezwykłe, pełne magii i legend związanych z Dolnym Śląskiem i Duchem Gór…   Wjeżdżając do Pławnej już z daleka rzuca się niezwykłość tego miejsca. Od strony Jeleniej Góry wita nas ogromny jeleń, a tuż za nim gród średniowieczny oraz ogromna głowa samego Ducha Gór Karkonosza, do której wnętrza można wejść. Po przeciwnej stronie drogi, na wysokości grodu, położony jest bajkowych kształtów Zamek Śląskich Legend. Najdalej położonym obiektem, niewidocznym z drogi, jest Arka Noego.  

Zwiedzanie Magicznej Pławnej rozpocząć można od średniowiecznego grodu, który otoczony jest  wyniosłą drewnianą palisadą, z ostro zakończonymi palami. Po środku osady stoi sporych rozmiarów Koń Trojański do którego można wejść.

 

Najciekawszym obiektem w „Magicznej Pławnej” jest Zamek Legend Śląskich. Przed wejściem do tej magicznej twierdzy witają nas, na dziedzińcu postacie z bajek, legend czy historii regionu. M.in. spotkamy tu Ducha Gór, wilkołaka czy samego Napoleona.  

Po przekroczeniu wrót zamkowych, rozpoczyna się niesamowity spektakl świateł, dźwięku i magii. Potężne postacie marionetek poruszane są przez marionetkarza. Każda ze scen opowiada Legendy Śląskie z Duchem Gór w roli głównej.

 

Ostatnim obiektem wchodzącym w skład „Magicznej Pławnej” jest Arka Noego. Obiekt ma 40 m długości, 15 m szerokości oraz 10 m wysokości co na zwiedzających robi ogromne wrażenie. Drewno, z którego została zbudowana pochodzi z rozebranych dawnych, starych stodół, co dodaje niezwykłości temu miejscu. Mieści się tutaj muzeum sztuki sakralnej. Wewnątrz Arki zobaczyć można m.in. replikę tablic z Dekalogiem, oraz krzyżyki wykopaliskowe. Ich wiek oszacowano na około 150 do 200 lat. Najcenniejszym jednak eksponatem jest Biblia pochodząca z 1733 roku, napisana pismem gotyckim, w języku niemieckim.

 

galeria zdjęć 

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe