logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska *

 

* Muzeum Ziemi JUNA *

✅ Współrzędne: 50.82971651223695, 15.543182782835805

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Góry Izerskie

Szlaki: zielony szlak ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki, szlak Śladami Wlastmila Hofmana, szlak Waloński

⚠️Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem!

Więcej informacji i cennik na stronie: https://muzeumziemi-juna.pl/

🟢 Muzeum znajduje się w Szklarskiej Porębie Dolnej, w budynku dawnej Karczmy Głodowej. Budynek ten najprawdopodobniej postawiony został na  fundamentach dawnej strażnic przy trakcie  prowadzącym z kasztelanii wleńskiej do Starej Wsi Szklarskiej.

Przed powstaniem muzeum budynek pełnił funkcję gospody i zjazdu. Przed II wojną światową przy zajeździe znajdowała się kuźnia i stajnia, a w piwnicy karczmy postawiony został piec chlebowy opalany słomą żytnią i owsianą (piec zachował się do dziś). Po wojnie obiekt ten nadal pełnił funkcję zajazdu. Początkowo należał do DW Zakopianka, a następnie utworzono w nim, znany  ze spotkań towarzyskich polskich filmowców, Motel Relax ”u Parylaka”.

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, opuszczony i zniszczony budynek (również po niewielkim pożarze) kupił Juliusz Naumowicz twórca Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W zrujnowanym budynku powoli zaczyna tworzyć „historię zapisaną w minerałach” czyli muzeum mineralogiczne. W stworzonym przez Juliusza muzeum nie tylko zobaczyć można było bogactwo mineralogiczne Sudetów ale również okazy z całego świata. W jednej z sal muzealnych powstała również wystawa poświęcona Przewodnikom Sudeckim oraz Ratownikom GOPR.

Niestety w nocy 18.03.2015 r. pożar doszczętnie niszczy budynek, pozostają jedynie gołe kamienne mury. Również spora część ogromnej kolekcji minerałów ulega zniszczeniu.

Po pożarze muzeum częściowo zostaje przeniesione do Karpacza. Jednocześnie właściciele podejmują starania aby odbudować zniszczony budynek. Prace budowlane ruszają we wrześniu 2016 r. Po trzech latach intensywnych prac 19 września 2019 r., w XIX rocznicę powstania Sudeckiego Bractwa Walońskiego, Muzeum Ziemi JUNA uroczyście zostaje otwarte.

Po dobudowie w salach muzealnych, na powierzchni ok 350 m2, zobaczyć można nie tylko barwny świat minerałów zaprezentowanych w nowoczesny elegancki sposób, ale również znajdziemy tu ekspozycję poświęconą walońskim poszukiwaczom skarbów oraz alchemikom.  A wszystko jest utrzymane w klimacie tajemniczości i magii.

Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem!

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe