logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Okole *

 

* Okole *

Współrzędne: 50.98112543645244, 15.817871524003857

Dojazd – nawiguj

Pasmo: Góry Kaczawskie

Szlaki: na Okole prowadzi niebieski szlak z Chrośnicy, oraz żółty szlak z Przełęczy pod Świerkami który, jednak nie wchodzi na szczyt. Dodatkowo wytyczona została wokół Okola „Orla Ścieżka”

Dojście i czas: najdogodniejszym dojściem jest szklak żółty prowadząc z parkingu na Przełęczy pod Świerkami, a następnie szlak niebieski prowadzący na szczyt. Czas potrzebny na zdobycie szczytu to około 40 minut.

🟢 Okole, po skorygowaniu pomiarów wysokości w 2020 r, jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich. Wyrasta na wysokość 724 m n.p.m. stanowiąc kulminację Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich.

Wzniesienie w przewadze zbudowane jest z zieleńców czyli skał metamorficznych powstałych z przeobrażenia skał podmorskiego wulkanizmu, który miał miejsce ok 450–500 mln lat temu. W licznie występujących na Okolu skałkach zieleńcowych, mających najczęściej formę progów i nieregularnych ambon, po dzień dzisiejszy, odnaleźć można tzw. lawy poduszkowe, czyli pierwotne struktury law podmorskich. Są one często spłaszczone do postaci owalnej na wskutek nacisków podczas ruchów górotwórczych i ich średni wymiar osi przekrojów wynosi ok 0,2 m na 0.5 m.

Do największych zgrupowań skalnych wzniesienia należą Sołtysie Skały i Mszaki. Ich wysokość wynosi od 3 do 12 m a długość nie przekracza 20 m.

Wzniesienie dużą popularność jako punkt widokowy zyskało w połowie XIX w. W drugiej połowie tego wieku zagospodarowano szczytowe partie góry oraz nadano jej nazwę Hogolie. Według wydanego w 1859 r. przewodnika – Auf der „Hogolie” powstała tu niewielka, drewniana wieża widokowa oraz nieduży drewniany domek pełniący funkcję schronu dla turystów.

Link do strony przewodnika z 1859 r.: https://bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/publication/38207/edition/41963/content?&meta-lang=pl

Po utworzeniu w 1880 r. Riesengebirgsverein czyli Towarzystwa Karkonoskiego, jego sekcja ze Świerzawy przejęła zarządzanie nad tym terenem. Wytyczony został wówczas popularny szlak z Lubiechowej na szczyt. W Lubiechowskiej karczmie można było również kupić z 15 fenigów, drukowaną panoramę roztaczającą się ze szczytu. W 1888 r. Emil Steiner wydał tom poezji Hogolie. Ein Sudetenschatz. – Rübezahl-Lieder – mit einer Abbildung ( Hogolie. Sudecki skarb. Piosenki Rübezahla. Z ilustracją)

Po 1945 r. na Okolu powoli zaczął zanikać ruch turystyczny. W latach 50-tych XX w zawaliła się wieża widokowa a szczyt mocno zarósł, ograniczając w znaczy sposób panoramę.

Mocno zapomniany szczyt odzyskał swoje walory krajobrazowe dopiero w 2018 r. Wybudowano tu wówczas platformę widokową a rok później wiatę dla turystów. Również w 2019 r. na Okolu powstały dwie trasy singletrack.

Na jednej ze szczytowych skałek odnaleźć można osadzoną w 1990 r., tablicę pamiątkową poświęconą współorganizatorowi rajdów rodzinnych „Okole” (1963 r), przewodnikowi sudeckiemu, Przodownikowi GOT – Andrzejowi. Niesyty tablica jest dość mocno porysowana przez pseudo turystów odwiedzających Okole.    

Obecnie Okole jest dość często odwiedzane przez turystów. Sam szczyt powoli znów zaczyna niesyty zarastać. Drewniana wiata i platforma widokowa z biegiem czasu wymagać będzie konserwacji.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe