logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Ostra Mała *

 

* Ostra Mała *

Współrzędne: 50.80792708500352, 15.894362878111549

Dojazd – nawiguj

Pasmo: Rudawy Janowickie

Szlaki: poniżej skałek przechodzi czerwony Główny Szlak Sudecki z Bukowca i Szarocina, niebieski ze Schroniska Szwajcarka przez Wołek i z Pisarzowic przez Czarnów, zielony z Kowar i Marciszowa przez Wielką Kopę oraz żółty z Karpnik i Przełęczy Kowarskiej. Do Ostrej Małej doprowadza od węzła szlaków pod Skalnikiem trójkątny szlak dojściowy

⚠️ Obszar chroniony: Rudawski Park Krajobrazowy

🟢 Zbudowana z waryscyjskich granitów szczytowa skała wieńcząca wyższy południowo-zachodni wierzchołek Skalnika (945 m n.p.m.).

Skała sztucznie udostępniona została w 1886 r. przez RGV (niem. Riesengebirgsverein – towarzystwo Karkonoskie), wykuto wówczas stopnie, a punkt widokowy zabezpieczono barierką. Niedługo potem, u podnóża, powstał schron leśny, potem turystyczny. Jego ślady widoczne są do dziś przy węźle szlaków.

Ostra Mała uważana jest jako jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Podziwiać z niej można, oczywiście poza samymi Rudawami, na południu Lasocki Grzbiet i Karkonosze, na zachodzie Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a przy dobrej pogodzie nawet Góry Łużyckie w Niemczech, na północy Góry Kaczawskie, a ze wschodu można dojrzeć Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne i Wzgórza Bramy Lubawskiej.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z Ostrej Małej dostrzec można dalsze pasma Sudetów Środkowych, a nawet Wschodnich oraz Masyw Ślęży na Przedgórzu Sudeckim.

Od zachodu od Ostrej Małej rozciąga się niewielkie gołoborze, a na południowy zachód od skał ciągną się podobne skałki, które dawniej  wraz z Ostrą Małą nosiły nazwę Friesenstein. Obecnie noszą nazwę Konie Apokalipsy.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe