logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

zamki i pałace

 

zamki i pałace

 

 * Pałac Ciszyca*

 

* Pałac Ciszyca *

✅ Współrzędne: 50.80533226577869, 15.813318784656449

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Kotlina Jeleniogórska

Obiekt uznany za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”

⚠️ Brak jest możliwości zwiedzania obiektu. Utrudnione jest nawet podejście do posesji, z głośników monitoringu po zbliżeniu przekazywany jest komunikat z prośbą o natychmiastowe opuszczenie terenu.

🟢 Pałac w Ciszycy, będący dzisiaj prostą, jednopiętrową budowlą, krytą czterospadowym, mansardowym dachem ozdobionym facjatkami stylu empire, wybudowany został najprawdopodobniej przez Carla Gottharda Langhansa. Kolejnym właścicielem obiektu był śląski minister prowincji hrabia Karl Georg von Hoym, który poszerzył dobra o wzgórze Radziwiłłówka (niem. Ruhe-Berg, Ministerberg). Na wzniesieniu tym, von Hoym, w 1790 r. wybudował zameczek myśliwski (dzisiaj w ruinie). W założonym wówczas romantycznym parku, z ciekawym drzewostanem, obok zameczku powstały liczne ścieżki oraz sztucznie wydrążona jaskinia. W 1822 r. posiadłość została wydzierżawiona Radziwiłłom. Po trzech latach dzierżawy, w 1825 r. pałac wraz z parkiem, kupuje książę Antoni Henryk Radziwiłł. Po śmierci księcia, w 1833 r. dobra przechodzą w ręce jego żony Luizy Radziwiłłówny (z domu Hohenzollern). Następnie w skutek rodzinnych koligacji przechodzą w ręce rodziny Czartoryskich. W rękach których pozostają do 1927 r. Wówczas kolejnym właścicielem majątku zostaje barona von Stein-Aecker, który częściowo remontuje pałac. Obiekt zostaje opuszczony w 1936 r. ulegając powolnej degradacji. 1938 r. pałac staje się planem filmowym. Przeprowadzono tu wówczas niewielkie prace konserwacyjne. Nakręcony tu film, pod tytułem Preussische Liebesgeschichte w reżyserii Węgra Paula Martina, opowiada historię nieszczęśliwej miłości księżniczki Elizy Radziwiłłówny do pruskiego następcy tronu księcia Wilhelma. Film ten został ocenzurowany przez hitlerowców i dopiero w 1950 r. trafił na ekrany kin.  

Obecnie pałac wraz budynkami folwarcznymi jest w rękach prywatnych. Brak jest możliwości zwiedzania obiektu. Utrudnione jest nawet podejście do posesji, z głośników monitoringu po zbliżeniu przekazywany jest komunikat z prośbą o natychmiastowe opuszczenie terenu.

Anioł z Ciszycy (Eliza Radziwiłłówna) ze złamanym sercem – smutna historia prawdziwej miłości.

Była to miłość, o której mówiła niemalże cala XIX w. Europa…  Polska księżniczka Eliza Radziwiłł i pruski książę Wilhelm Hohenzollern znali się od dzieciństwa. Po kilku latach przerwy spotkali się na przyjęciu w pałacu w Bukowcu i…  była to miłość od pierwszego wejrzenia. Wilhelm miał wówczas 29 lat a jego wybranka o 6 mniej. Początkowo spotkania były oficjalne, jednak z biegiem czasu przeradzały się w coraz bardziej intymne. Zaprzyjaźnione ze sobą rodziny Radziwiłłów i Hohenzollernów przychylnie patrzyły na kwitnącą miłość. Zaczęto również poszukiwać możliwości połączenia Wilhelma i Elizy nierozerwalnym węzłem małżeńskim. Nie było to jednak takie proste. Książe mógł poślubić jedynie kobietę urodzoną w rodzinie królewskiej. Eliza wywodziła się tylko z rodziny książęcej. W związku z powyższym, wynajęto nawet prawników z renomowanej kancelarii K.F. Eichhorna, aby udokumentowali, że w przeszłości z rodziny Radziwiłłów wywodziły się królowe. Powołano się wówczas m.in. na królową Barbarę, żonę króla Zygmunta Augusta. Niestety to wciąż było za mało, aby mogło dojść do ślubu. Ostatnim ratunkiem miał być car rosyjski Aleksander I, który poprzez adopcję Elizy dał by jej godność królewską. Jednak nieoczekiwana śmierć cara pokrzyżował te plany. Wilhelm starał się o możliwość adopcji u kolejnego cara Mikołaja. Ten będąc jednak wrogo nastawiony do Polaków nie wyraził zgody.

Poprzez naciski rodziny królewskiej Hohenzollernów, Wilhelm porzucił romantyczną miłość do Elizy, zaręczając się z księżną Augustą von Sachsen-Weimar, wybierając tym samym koronę cesarską.

Osamotniona Eliza nigdy nie wyszła za mąż. Po ośmiu latach od rozstania zmarła (1834 r.) na gruźlicę… choć jej najbliżsi czasem twierdzili, że przyczyną śmierci nie była choroba tylko pęknięte serce…

Wilhelm, król Prus, cesarz niemiecki, podobno też nigdy nie zapomniał o ukochanej Elizie. Na jego biurku w gabinecie do końca życia leżał malutki portret jego jedynej miłości.  

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe