logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

zamki i pałace

 

zamki i pałace

 

 * Pałac Królewski w Mysłakowicach *

 

* Pałac w Mysłakowicach *

✅ Współrzędne: 50.84461949698982, 15.779239495132497

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Kotlina Jeleniogórska

⚠️Obszar chroniony: Obiekt uznany za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą “Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”

🟢 Początki Mysłakowic nikną na kartach historii. Po raz pierwszy, w dokumentach, nieokreślone dobra lenne w Mysłakowicach pojawiają się w 1385 r. Wymieniani są w nich bracia von Kolberg. Najprawdopodobniej pierwszy pałac w Mysłakowicach powstał dopiero w XVIII w. Budowę barokowego dworu przypisuje się Maksymilianowi Leopoldowi von Reibnitz.

W 1816 r. na zlecenie hr. Augusta Neidharda von Gneisenau nastąpiła pierwsza przebudowa pałacu w stylu neoklasycyzmu.

W 1831 r. posiadłość kupuje król pruski Fryderyk Wilhelm III. Dokonuje on kolejnej modernizacji pałacu w latach 1832-1835. Prace prowadzone są pod nadzorem wybitnego architekta K. F. Schinkela. W tym samym czasie powstaje tu również rozległy park krajobrazowy według projektu Petera Josepha Lenne.

Po śmierci króla, dobra w Mysłakowicach przechodzą w ręce wdowy po nim – księżnej legnickiej Augusty von Harrach, która odsprzedaje je w 1840 r. następcy tronu Fryderykowi Wilhelmowi IV. Nowy właściciel zleca przebudowę pałacu architektowi Augustowi Stülerowi. Rezydencję przebudowano w stylu neogotyckim. Pałac powiększono nadając mu obecny charakter. Wzniesiono wówczas wieżę, wielką jadalnię w osobnym skrzydle, przebudowano dachy i elewacje oraz zmieniono układ pomieszczeń.

Po II wojnie światowej obiekt początkowo często zmieniał właścicieli. Założenie pałacowo-parkowe należało m.in. do Lasów Państwowych a następnie do PGR-u.

W 1953 r. pałac adoptowano na szkołę podstawową. Tą funkcję pełni do dnia dzisiejszego.

Niedawno (2021 r.) Gmina Mysłakowice rozpoczęła budowę nowej szkoły w Mysłakowicach więc pojawiła się szansa, że niebawem Pałac Królewski zostanie sprzedany i wyremontowany.   

Pałac założony został na planie zbliżonym do podkowy. W środkowej części fasady południowej usytułowany został dwukondygnacyjny pawilon wejściowy z tarasem. Po bokach natomiast znajdują się dwa ryzality. Do lewego ryzalitu dobudowana została parterowa sala balowa. Od strony zachodniej wznosi się ośmioboczna wieża, zwieńczona blankowaną platformą.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe