🟢 Pałac Nowy Dwór, w stylu renesansowym, wybudowany został w 1570 r. przez Caspara Schaffgotscha. W rękach tej rodziny włości pozostawały do roku 1634, kiedy dobra Schaffgotschów zostały w dużej części skonfiskowane. Przyczyną utraty majątku było poparcie, przez Hansa Ulricha von Schaffgotscha, Wallensteina, który podjął próbę zdetronizowania Habsburgów celem przejęcia władzy w Czechach. Hans, wsparcie to oraz późniejszy bunt przeciw cesarzowi, przypłacił nie tylko utratą majątku, ale również głową. Ścięty został w 1635 r. w Ratyzbonie.
Po konfiskacie majątku dobra przejmuje Prokop Czernin von Chudenitz, następnie jego syn Hans Humprecht. W II poł. XVII w. po pożarze Hans rozbudowuje pałać. Po jego śmierci majątek zostaje sprzedany, początkowo miastu Kowary (Schmiedeberg) a następnie w 1823 r. rodzinie Kopisch.
W 1827 r. pałac Nowy Dwór wraz z majątkiem kupuje Heinrich LXXIV von Reuss tworząc tu swoją letnią rezydencję. Następnie majątek przejmuje jego syn książę Heinrich IX Reuss, który powiększył posiadłość o wieś Gruszków i Wysoką Łąkę. Ostatnim niemieckim właścicielem majątku zostaje jego najmłodszy syn, książę Heinrich XXX Reuss, wraz małżonką z księżniczką Feodorą Saschen-Meiningen (Feodora, zwana również często Feo, była najstarszą prawnuczką Wiktorii – Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii). Rodzina ta w latach 1861-1878 przebudowuje pałac do obecnego wyglądu nadając mu styl neogotycki.
Podczas I wojny światowej Feodora stworzyła w pałacu lazaret dla rannych żołnierzy. Szpital wojskowy funkcjonował do 1918 r. Po śmierci księcia w 1939 r. i wybuchu II wojny światowej, brytyjska rodzina królewska proponowała Feodorze wyjazd do Wielkiej Brytanii. Jednak księżna odmawiała wyjazdu. Cierpiąc na nieznaną wówczas chorobę – porfirię, zmieniający się dookoła świat związany z wirami wojny, Feodora popadała w stany depresyjne. Przyczyniło się to do jej samobójstwa w dniu 26 sierpnia 1945 r. W sanatorium „Wysoka łąka”, włożyła głowę do piecyka i zatruła się gazem. Zgodnie z jej wolą, została pochowana obok męża w grobowcu na nieodległym wzgórzu. O grobowcu więcej informacji znajdziesz na poprzednim poście.
Po zakończeniu II wojny światowej w Pałacu umieszczono dom wczasowy, a następnie Instytut Energii Jądrowej. Obecnie jest własnością prywatną dr n. med. Janiny Małgorzaty Pernak de Gast.
Pałac położony jest w pięknym parku, który również jest w rękach prywatnych.