logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

zamki i pałace

 

zamki i pałace

 

 * Pałac w Wojanowie – Bobrowie *

 

* Pałac w Bobrowie *

✅ Współrzędne: 50.87048062949473, 15.829572231063715

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Rudawy Janowickie

Szlaki: zielony Szlak Zamków Piastowskich.

⚠️Obszar chroniony: Rudawski Park Krajobrazowy, Obiekt uznany za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”

⚠️Zwiedzanie obiektu jest niemożliwe! Obiekt w ruinie!

⚠️ Stan obiektu na dzień 16.06.2021 r.

🟢 Pałac, położony jest malowniczo nad lewym brzegiem rzeki Bóbr w Wojanowie. Najprawdopodobniej, w miejscu dzisiejszego pałacu, w połowie XV w. wybudowana została warownia, strzegąca przeprawy przez rzekę. W kolejnych stuleciach, zamek, zmieniał kilkakrotnie właścicieli. W XV w. majątek w Bobrowie należał do rodziny Schaffgotschów, następnie na przełomie XVI i XVII w właścicielem zostaje rodzina von Zedlitz. Nickela von Zedlitz, w miejscu twierdzy buduje wówczas renesansowy dwór.  W 1662 roku Carl Christoph von Zedlitz odsprzedał majątek Annie von Nostitz, który niedługo później przejęty zostaje, najprawdopodobniej za długi, przez Jezuitów z Jeleniej Góry. W 1880 r. zamek kupuje rodzina von Decker. W jej rękach jest do 1922 r. W 1894 r. Hans Rudolf von Decker przebudował dwór w stylu neorenesansowym (nawiązując do renesansu francuskiego) wg planów berlińskiego architekta Paula Roetgera. Powstał wówczas, istniejący do dziś pałac, trójkondygnacyjny o zróżnicowanej bryle z licznymi wieżyczkami, wykuszami oraz z masywną, czworoboczną wieżą pośrodku korpusu.

W 1932 r. pałac wraz z zabudowaniami folwarcznymi przeszedł w ręce III Rzeszy. Zorganizowano tu wówczas ośrodek szkoleniowy SA, czyli oddziałów szturmowych NSDAP. Podczas II wojny światowej pałac został przekształcony w filię obozu Gross-Rosen.

Po wojnie pałac powoli zaczął niszczeć. Stworzono tu zakład poprawczy, następnie ośrodek kolonijny, a potem PGR. Gwoździem do trumny pałacu było zdjęcie dachówki w 1972 r. Zniszczony obiekt w 1994 r. nabywa Polsko – Niemieckie Stowarzyszenie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska. Rozpoczęto wówczas remont kapitalny pałacu, jednak szybko prace przerwano, wykonując jedynie niezbędne zabezpieczenia.  Ten prywatny właściciel doprowadza do dalszej dewastacji pałacu.

W 2011 r. po raz pierwszy podjęta została próba wywłaszczenia pałacu. Zabiegał o to ówczesny kierownik jeleniogórskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków.

Kolejną próbę odebrania pałacu, podjęto po śmierci właściciela w 2015 r. Tym razem starania o przejęcie zrujnowanego obiektu podjęła Gmina Mysłakowice. Niesyty i ta próba okazała się nieskuteczna.

W 2021 r. pojawiła się iskra nadziei, że, ten przepiękny pałac nabierze znów blasku. Tym razem pałacem zainteresował się starosta powiatu Karkonoskiego, który złożył wniosek o wszczęcie kontroli stanu obiektu do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego z siedzibą w Jeleniej Górze, oraz oczekuje wyjaśnienia o zaniedbaniach od właściciela obiektu, czyli stowarzyszenia. 

W komunikacje powiatu karkonoskiego czytamy: „Stan wskazanego obiektu pałacowego, wpisanego do rejestru zabytków, budzi wiele zastrzeżeń. Jak wynika z dokumentacji konserwatora zabytków w obiekcie nie są prowadzone prace remontowe, naprawcze i konserwacyjne. Obecnie starosta karkonoski oczekuje na wyjaśnienia władz Stowarzyszenia. Ponadto starosta karkonoski w powyższej sprawie złożył wniosek o wszczęcie kontroli stanu obiektu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Jeleniej Górze”.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe