🟢 Pierwsze wzmianki o dobrach w Wojanowie pochodzą z roku 1281. Wymieniany jest w nich Eberhard von Schildau. Następnie w połowie XIV w. jako właściciela majątku dokumenty podają Hansa von Zedlitza. W rękach tej rodziny Wojanów pozostawał, niemalże nieprzerwanie do 1727 r.
W miejscu wcześniejszego zamku obronnego Nikolaus von Zedlitz und Nimmersatt, buduje nowy obiekt w latach 1603 –1607. Pierwotnie był to renesansowy dwór obronny z czterema cylindrycznymi bastejami w narożach. Budowa została uszkodzona przez Szwedów, podczas wojny trzydziestoletniej w 1642 r. Dwór odbudowuję, w 1667 r., Christoph von Zedlitz nadając mu barokowy styl. W XVIII w. dobra rycerskie w Wojanowie często zmieniały właścicieli.
W 1831 r. posiadłość kupuje Karl Albrech Ike, pełniący funkcję radcy sądowego Królestwa Pruskiego. W latach 1832–1833 na zlecenie nowego właściciela pałac zostaje gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim. Przebudowę prowadził wybitny architekt królewski Karl Friedrich Schinkiel lub jego uczniowie. Dawny dwór obronny z barokowymi elementami zmienił się na okazały pałac. Dobudowano wówczas piętro, a alkierzowe narożne wieże zakończone zostały belwederami.
W 1839 r. majątek zakupił dla swej córki Luizy król pruski Fryderyk Wilhelm III. Księżna Luiza w raz z mężem w latach 1839 -1840 dokonuje kolejnej przebudowy pałacu. Powstaje wówczas również przy rezydencji park krajobrazowy. Jego projektantem był znakomity architekt krajobrazu, dyrektor pruskich ogrodów królewskich, Peter Joseph Lenne. W 1889 r. dobra Wojnowskie odziedziczyła córka pary książęcej– Maria zu Wied.
Podczas II wojny światowej pałac pełnił funkcję mieszkalną dla jeńców wojennych, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy.
Po zakończeniu wojny, pałac jak większość obiektów tego typu, został splądrowany a następnie urządzono w nim biuro administracyjne powstałego w majątku PGR-u oraz mieszkanie dla robotników rolnych. Doprowadziło to do powolnej dewastacji pałacu.
Zniszczony pałac w 1995 r. kupuje włoska firma. Podczas powolnego remontu, w 2002 r., pałac częściowo spłonął.
Dwa lata później, w 2004 r. nowym właścicielem zostaje Spółka z o.o. „Pałac Wojanów”. Spółka ta w latach 2005 -2007 przeprowadza gruntowny remont pałacu wraz z budynkami folwarcznymi, nadając im nowe funkcje. Pałac wraz z budynkami gospodarczymi zmieniony został na ekskluzywny hotel z częścią konferencyjną i rekreacyjną oferujący ponad 200 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie, dwie restauracje, kawiarnię, winiarnię, bar ogrodowy, dwa ogrody restauracyjne. Obiekt wyposażony jest w wiele elementów sportowych i rekreacyjnych, m.in. korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, basen, jacuzzi, sauny, fitness, gabinety odnowy biologicznej, sale ćwiczeń, itp. W parku wybudowano nowe altany i fontannę, założono klomby i odtworzono historyczne ścieżki i promenady spacerowe.
Obecnie pałac, jest to budowla trójkondygnacyjna z wydzieloną ozdobną klatką schodową – mezzaninem. Cylindryczne wieże renesansowe, czterokondygnacyjne, nakryte są stożkowatymi hełmami. Dach pałacu jest czterospadowy. W elewacji frontowej znajduje się czterokondygnacyjna klatka schodowa, którą można wyjść na taras widokowy. Zachował się układ kondygnacji parterowej oraz ozdobny portal wejściowy z fryzem herbowym. W elewacji południowej znajduje się portal z łukiem Tudorów, nawiązujący do łuków obramień okiennych.