logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Pogórze Wałbrzyskie

 

Pogórze Wałbrzyskie

 

 * Palmiarnia w Wałbrzychu *

* Palmiarnia w Wałbrzychu *

✅ Współrzędne: 50.82995279725276, 16.308676354702392

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Pogórze Wałbrzyskie

Więcej informacji i cennik na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/palmiarnia 

🟢 Palmiarnia jest to szklany, ozdobny pawilon, wybudowany specjalnie do celów hodowli i prezentacji egzotycznych roślin. Pierwsze tego typu pawilony powstały w XIX w.

Palmiarnia w Wałbrzychu jako jedyna w Polsce zachowała swój pierwotny oryginalny wygląd. Wybudowana została z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – księcia Jana Henryka XV, który wzniósł ją dla małżonki Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy. Księżna znana była z zamiłowania nie tylko do róż, ale również do innych kwiatów jak i egzotycznych roślin.

Prace budowlane rozpoczęto w 1908 r. i trwały do 1911 r. (niektóre źródła podają że do 1914 r.). Na obszarze ok 1900 m2 powstał nie tylko, piękny, 15 metrowej wysokości pawilon, otoczony jednokondygnacyjnymi oranżeriami, ale również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium oraz ogród owocowo – warzywny. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową, z której można było podziwiać panoramę okolicy.

Wnętrze palmiarni ozdobione zostało licznymi grotami, kaskadami i ścianami skalnymi zbudowanymi ze tufów wulkanicznych przywiezionych z Sycylii, z okolic wulkanu Etna. Książe sprowadził do Wałbrzycha siedem wagonów kolejowych tych skał. Po zakończeniu prac budowlanych, które pochłonęły ok 7 milionów ówczesnych marek w złocie, do palmiarni sprowadzono ok. 80 gatunków egzotycznych roślin.

Palmiarnia tuż po wybudowaniu została otwarta dla zwiedzających.

Obecnie rośnie tu ponad 250 gatunków roślin z różnych kontynentów i stref klimatycznych. Zobaczyć tu można m.in. bambusy, fikusy i krzewy rosnące w Azji, roślinność Australii i basenu Morza Śródziemnego, kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy byliny rosnące w Afryce. W jednej ze szklarni znajduje się również stała wystawa Bonsai, w której najstarszym okazem jest 200-letni jałowiec.

W 2012 r. palmiarnia odkupiona została przez Spółkę Zamek Książ w Wałbrzychu od Agencji Nieruchomości Rolnej. Dzięki staraniom nowych włodarzy obiekt ten powoli jest remontowany.

W 2019 r. w wałbrzyskiej palmiarni, w bliskim sąsiedztwie papug i pawi zamieszkały lemury. Przyjechały one z pobliskiego ZOO w Dvůr Králové, w ramach wspólnego europejskiego projektu „Z tropiku do tropiku na polsko-czeskim pograniczu”.

W środku wałbrzyskiej palmiarni znajduje się również stylowo urządzona kawiarnia.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe