logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Rezerwat „Krokusy” w Górzyńcu *

 

* Rezerwat „Krokusy” *

Współrzędne: 50.85537042943122, 15.52653268283677

Dojazd – nawiguj

Dojście i czas: dogodnym miejscem startu jest parking przy  Zakręcie Śmierci, na drodze łączącej Szklarską Porębę ze Świeradowem Zdrój. Stąd udajemy się poboczem szosy w kierunku Świeradowa Zdrój i po ok 2,5 km skręcamy na drogę leśną, przy charakterystycznej tablicy lasów państwowych Leśnictwo Krokusy (istnieje możliwość zostawienia tu również samochodu na tzw. dzikim parkingu). Szeroką leśną drogą (Droga na Kasztana), po ok. 2 km docieramy do wyraźnego skrzyżowania, skąd widoczne są tablice rezerwatu.    

Pasmo: Góry Izerskie

⚠️ Obszar chroniony: rezerwat przyrody. Zwiedzanie ograniczone jest jedynie do drewnianej kładki wchodzącej w głąb leśnej polany

🟢 Rezerwat położony jest na północnym zboczu Grzbietu Wysokiego w Górach Izerskich, na wysokości ok. 620-650 m n.p.m.  Rezerwat utworzony został w 1962 r. i zajmuje powierzchnię 3,9 ha. Obecnie sporą część rezerwatu porasta las mieszany, w przewadze z bukiem i świerkiem jako gatunkami dominującymi oraz mniejszym udziałem innych drzew, takich jak brzoza,  klon i jawor. Na obszarze rezerwatu występuje ok 170 gatunków roślin. Głównym powodem utworzenia tu rezerwatu jest ochrona krokusa (szafranu) wiosennego.

W Polsce naturalnie szafran (szafran spiski) występuje jedynie w rejonie Karpat.

Izerskie stanowisko krokusa wiosennego po raz pierwszy opisane zostało w 1811 r. Nie do końca jest pewne, czy jest to stanowisko naturalne czy szafran jest gatunkiem zawleczonym. Jednak rośnie tu już od ponad 200 lat i przeszedł on pełną aklimatyzację do panujących tutaj ciężkich, górskich warunków.

Obecnie kwitnących kwiatów szacuje się na ok 1000 egzemplarzy, oczywiście nie możemy porównywać tych okazów do tatrzańskich pod kątem ilościowym. Jednak stanowią one niewątpliwie ciekawostkę sudecką, będącą bardzo cennym stanowiskiem przyrodniczym. Krokus izerski należy do gatunku Crocus vernus Wulf.

Oprócz krokusów w rezerwacie znajduje się wiele rzadkich i cennych roślin, m.in. arnika górska, goryczka trojeściowa, dziewięćsił bezłodygowy, wawrzynek wilczełyko, podrzeń żebrowiec, śledziennica naprzeciwlistna, kukułka plamista, orlik pospolity i fiołek trójbarwny, a także ostrożeń dwubarwny, który jest ujęty na liście roślin zagrożonych w Karkonoszach i Górach Izerskich.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe