Dojście i czas: Najdogodniejszym miejscem startu jest parking przy firmie transportowej Dobrowolski w Miłkowie (nieopodal drogi łączącej Ścięgny z Miłkowem). Dojście zajmuje niecałą minutę. Teren, na którym stoi szubienica jest ogrodzony.
✅ Pasmo: Kotlina Jeleniogórska
🟢 Szubienica w okolicach Miłkowa jest jedną z siedmiu zachowanych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku.
Szubienicę studniową zbudowano na niewielkim wzniesieniu zwanym Straconką w 1677 r. na polecenie barona Carl Henryka von Zierotin. Szubienica, pierwotnie doskonale widoczna z daleka, dzisiaj zarośnięta lasem, zbudowana została w cylindrycznym kształcie z trzema kamiennymi filarami, o które wspierano belki. Udokumentowanych jest tutaj 9 wykonanych wyroków. Jednym z pierwszych jest wykonany 1684 r., wyrok śmierci, za zabójstwo żony, na baronie von Fitsch.
Przeprowadzone w latach 2007- 2009 badania archeologiczne, prowadzone przez Stowarzyszenie Ochrony i Badań Zabytków Prawa, udokumentowały dwa stanowiska więcej niż wynikałoby z wykazów wykonanych tu egzekucji. Wiąże się to z tym, że kronika jeleniogórska, z której pochodziła dotychczasowa wiedza o szubienicy, to źródło wtórne. Kronika spłonęła podczas pożaru i została następnie odtworzona.
Najbardziej znaną egzekucją jaką przeprowadzono przy szubienicy to egzekucja całej 4-osobowej rodziny Exnerów w 1701 r.
We wrześniu 1701 r. Sąd Apelacyjny w Pradze skazał Rosinę Exner i jej brata Georga na ścięcie mieczem za utrzymywanie stosunku kazirodczego. Ich rodziców, Georga i Marię, którzy tolerowali ten związek i uśmiercili poczęte z niego niemowlę, skąd skazał na ścięcie mieczem oraz pohańbienie zwłok poprzez przebicie ich metalowymi kołkami. Podczas badań archeologicznych natrafiono na szkielety kochanków bez głów a następnie grób ich rodziców z resztkami kołków w miejscu serca i czaszkami dzieci wsuniętymi między kolana. Bez specjalistycznych badań nie dało by się ustalić czyja to czaszka Rosiny a czyja Georga, ponieważ kat wykonujący karę śmierci był niesamowicie precyzyjny. Na kręgosłupach ściętych, nie widać śladów po użyciu miecza. Ostrze przeszło precyzyjnie między kręgami. Zaznaczyć tu też trzeba, że była to pierwsza publiczna egzekucja młodego kata. Kat Kühn pochodził z jednej z największych śląskich rodzin katowskich. Fach odziedziczył po ojcu a trenował techniki zapewne na bezpańskich psach, ponieważ kat w tych czasach również był hyclem.
Jednym z ostatnich wyroków wykonanych na Miłkowskiej szubienicy jest powieszenie Hans Müller za kradzież w dniu 27 listopada 1715 r.