logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Rusałka pawik *

 

* Rusałka pawik *

Występowanie: motyl występuje od Europy po Azję

Nazwa łacińska: Aglais io

Lokalizacja zdjęcia: Karkonosze

Rusałka pawik

🟢 Rusałka pawik jest jednym z najbardziej pospolitych motyli występujących w Polsce. Spotkać go można niemalże wszędzie, gdzie występują kwiaty, z których spija nektar.  Motyl ten, o rozpiętości skrzydeł 50–55 mm, wyróżnia się charakterystycznymi wielokolorowymi plamkami, na końcach przednich i tylnych skrzydeł. Jaskrawe barwne „pawie oczka”, na ceglastoczerwonym tle, u Rusałki nie są przypadkowe. Rozkładane w specjalny sposób, służą jako straszak dla potencjalnego wroga, imitując oczy dużego drapieżnika. Dzięki takiemu ubarwieniu, Rusałka pawik ma niewielu naturalnych wrogów. 

Owady te zimują najczęściej w wilgotnych i ciemnych miejscach, ja jaskinie, szczeliny w skałach, norach ssaków oraz piwnicach.

Zazwyczaj w ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia motyli. Okres godowy przypada na wiosnę oraz drugi w lecie. Samica, zapłodnione, zielone jaja (do 400 sztuk), składa na spodniej części liści pokrzyw. Larwy wylęgają się po ok 2-3 tygodniach. Gąsienice są w kolorze czarnym z długimi kolcami otoczonymi u podstawy jasnymi plamkami. Gąsienice żyją stadnie, razem otaczając oprzędem liście pokrzywy, na której się wykluły. Gąsienice podczas zaniepokojenia wypuszczają z otworu gębowego zieloną ciecz (zawartość żołądka) w celu odstraszania drapieżników. Po 3–4 tygodniach od wylęgu opuszczają roślinę, na której żerowały i szukają kryjówek do przepoczwarczenia. W szczelinach drzew, na gałęziach roślin itp. gąsienica wykonuje nieduży oprzęd, do którego przyczepia się ostatnią parą odnóży odwłokowych i lekko wygięta zawisa głową w dół. Po ok. 48 godzinach dokonuje się przemiana w poczwarkę. Motyl wykluwa się po mniej więcej 7-14 dniach.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe