logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Sarna europejska *

 

* Sarna europejska *

Występowanie: Sarna europejska zamieszkuje cały obszar Europy i Azji Mniejszej. Głównym siedliskiem sarny są rzadkie lasy liściaste, mieszane oraz zarośla. Często żeruje na skraju lasu, polach przyległych do zadrzewionych terenów, łąkach oraz w pobliżu osad ludzkich – w ogrodach i przedmieściach.

✅Nazwa łacińska: Capreolus capreolus

✅Lokalizacja zdjęcia: Kotlina Jeleniogórska

sarna

🟢 Sarna europejska to gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych, smukłej budowy ciała, o zmiennym ubarwieniu zależnym od pory roku. W sezonie letnim kolor sierści sarny jest czerwono brązowy a w zimie szary lub szarobrązowy. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą tego gatunku jest biała plama na pośladkach. Dorosła sarna w kłębie dorasta do wysokości od 60 do 90 cm i waży stosunkowo niewiele bo do 15 do 35 kg.

Samce sarny zwane kozłami lub rogaczami, a w kręgach łowieckich sarniakami, posiadają poroże zwane parostkami, którego długość sięga od 25 – 30 cm. W okolicy października i listopada poroże to jest zrzucane. Na wiosnę pojawia się nowe poroże, początkowo pokryte ochronną warstwą skórną zwaną scypułą, która na przełomie kwietnia i maja jest ścierana.

Sarna zwyczajowo jest zwierzęciem stadnym, szczególnie przejawia się to od późnej jesieni do wiosny, gdzie tworzy się stado składające się z kilku a nawet kilkudziesięciu osobników prowadzonych przez doświadczoną samicę.

Sarna europejska jest gatunkiem roślinożernym. Żywi się trawami, ziołami, liśćmi, grzybami i owocami leśnymi.

Sarny osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2 lat. Ciąża u saren zapłodnionych w okresie letniej rui, czyli od połowy lipca do połowy sierpnia, trwa prawie 10 miesięcy, a w przypadku zapłodnienia w listopadzie lub grudniu, podczas zimowej rui tylko 4,5 miesiąca. U saren zapłodnionych w lecie przez pierwsze 5 miesięcy występuje zjawisko ciąży przedłużonej (utajonej) polegającej na zahamowaniu rozwoju zarodka w stadium blastuli na okres około 150 dni.

Wykocenie odbywa się w maju lub czerwcu. Samica rodzi w odosobnionym miejscu od 1 do 3 koźląt. Pozostawia je w ukryciu podchodząc do ich kryjówki tylko na czas karmienia. Wiąże się to z tym że młode niezdolne jeszcze do szybkiego biegu i ucieczki koźlęta, nie mają własnego zapachu, dzięki czemu trudno je namierzyć drapieżnikom.

Średnia długość życia Sarny europejskiej wynosi ok 12 lat.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe