logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Siedzuń sosnowy *

 

* Siedzuń sosnowy*

Występowanie: gatunek ten występuje powszechnie na półkuli północnej, obejmując Amerykę Północną, Europę, północną Afrykę oraz północną i zachodnią Azję. W Sudetach Siedzuń sosnowy występuje dość rzadko. Można go spotkać w lasach iglastych i mieszanych. Rośnie zarówno na żywych jak i obumarłych korzeniach drzew iglastych. Najczęściej  spotkać go można na korzeniach sosny, rzadziej na świerku czy daglezji.

Nazwa łacińska: Sparassis crispa

⚠️ Ochrona w Polsce: W latach 1990 – 2014 znajdował się pod ścisłą ochroną.  Obecnie można go zbierać jedynie na własny użytek. Zabroniony jest handel tym grzybem!

✅Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie

Siedzuń sosnowy

🟢 Siedzuń sosnowy jest grzybem pasożytniczym. Pierwsze owocniki tego grzyba można spotkać w lipcu, jednak największy wysyp występuje we wrześniu i październiku. Owocniki zanikają po pierwszych przymrozkach. Mają kształt nieregularnie kulisty, osiągając wysokość od 5 do 20 cm, szerokość od 6 do 30 cm i średnicę do 30 cm. W dolnej części grzyb ten posiada krótki, czarny trzon, z którego wyrastają płatkowate, różnie pozrastane gałązki, posiadające z po obu stronach warstwę grzybni, w której wytwarzane są zarodniki. Kolor siedzunia zmienia się wraz z dojrzewaniem. Początkowo jest brudnobiały, następnie żółtawy, a następnie zmienia się w brąz.

Grzybnia Siedzunia sosnowego rozwijając się w zaatakowanym drzewie powodując intensywną, nieprzyjemnie pachnącą (zapach zbliżony do terpentyny,) brunatną zgniliznę, która może sięgać nawet 3 metrów wysokości. Grzybnia przedostaje się do twardzieli drzewa poprzez urazy korzeni lub uszkodzenia w podstawie pnia. Część grzybni może również pobierać energię z martwych części pni będąc wówczas saprotrofitem.  

Siedzuń sosnowy jest gatunkiem zagrożonym w Polsce. W latach 1990 – 2014 znajdował się pod ścisłą ochroną.  Obecnie można go zbierać jedynie na własny użytek. Zabroniony jest handel tym grzybem!

W zależności od regionu grzyb ten nosi różne nazwy. Siedzuń sosnowy najczęściej nazywany jest kozią brodą. Inne nazwy to: szmaciak, szmaciak gałęzisty, strzępiak kędzierzawy, siedzuń borowy, sorokop, kozia broda kędzierzawa, kwoka, płaskosz i leśny kalafior.

Siedzuń jest grzybem jadalnym. Według koneserów uchodzi za jeden z najsmaczniejszych grzybów. Posiada charakterystyczny orzechowy aromat, który może być również nieco pikantny, z wyczuwalną nutą anyżu.

Według przeprowadzonych badań Siedzuń sosnowy wykazuje również właściwości lecznicze.  M.in. przeciwdziała cukrzycy, zmniejszając poziom glukozy w surowicy krwi, poziom insuliny, przyspieszając  gojenie się ran u cukrzyków. Działa przeciwnowotworowo, zmniejszając aktywność komórek nowotworowych, doprowadzając do spadku ich żywotności, wzmacniając odpowiedź immunologiczną przeciw nowotworom, stymulując komórki układu odpornościowego. Ponadto działa również przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwutleniająco.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe