logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Stokrotka pospolita *

 

* Stokrotka pospolita *

Występowanie:  pawie cała Europa oraz Azja Zachodnia. Spotykana również poza obszarem rodzimego występowania . 

Nazwa łacińska: Bellis perennis

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie.

Stokrotka pospolita

🟢 Stokrotkę pospolitą zapewne znają wszyscy, jednak czy wiecie że jest to roślina nie tylko jadalna ale również lecznicza?!

Bylina z rodziny astrowatych, najczęściej kwitnąca od marca do listopada. Czasami kwiaty tej rośliny możemy również spotkać w ciepłą bezśnieżną zimę. 

Od lat stokrotka pospolita wykorzystywana jest  w medycynie naturalnej. Swoje właściwości zawdzięcza związkom w niej zawartych takich jak: sole mineralne, kwasy organiczne, olejki, garbniki, flawonoidy i związki śluzowe.

Możliwości wykorzystania tej rośliny jako leczniczej są ogromne!

Stosowana jako napar, nalewka czy herbata wspomaga przemianę materii, poprawia apetyt, wspomaga pracę wątroby, oczyszcza krew,  wspomaga leczenie dny moczanowej, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Stosowanie stokrotki w postaci oliwki czy nacieranie nalewką wspomaga leczenie schorzeń skórnych takich jak zapalenie skóry, trądzik czy egzema, przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki po kontuzjach. Ponadto przynosi ulgę w bólach reumatycznych.

Stokrotkę pospolitą stosować można również jako sałatkę czy dodatek do miodu. W takiej postaci korzystnie wpłynie na nasz system immunologiczny, wspomoże w walce z przeziębieniem oraz korzystnie wpłynie na naszą cerę.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe