logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Storczyk męski *

* Storczyk męski *

✅  Występowanie: w Europie za wyjątkiem jej północnych i północno-wschodnich krańców. W Azji Mniejszej, Maroku i Algierii oraz na terenie Kaukazu.

Nazwa łacińska: Orchis mascula

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie –  łąka w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickich na przygranicznych terenach Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

⚠️ Ochrona w Polsce: Roślina jest objęta ochroną gatunkową.

Storczyk męski

🟢 Storczyk męski jest średniej wysokości byliną osiągającą od 10 do 60 cm wysokości. Wyrasta z niedużej, ok 3,5 cm elipsoidalnej bulwy, umieszczonej dość płytko (3-10 cm) pod powierzchnią gleby. Liście tego storczyka wyrastające z rozety (3 – 6 szt.) są podłużne, lancetowate o długości od 5 do ok 25 cm i szerokości nie przekraczającej 3,5 cm.

Storczyk męski kwitnie w maju i na początku czerwca. Kwiaty zebrane są w kwiatostan stożkowy osiągający wysokość do 20 cm. Warżka tego storczyka jest stosunkowo duża, w kolorze od bladoróżowej do ciemnofioletowej z  białą gardzielą i ciemniejszymi plamkami u podstawy. Osiąga długość 7 – 15 mm i szerokość 8 – 12 mm. Po przekwitnięciu pozostaje owoc w postaci skórzastej torebki o długości 15-20 mm z dużą ilością drobnych nasion.

Dawniej storczyk męski, nosił nazywany był storczykiem samcowym, storczykiem samczym lub storczykiem tępoliściowym.

Obecnie storczyk męski jest coraz rzadziej występującym storczykiem w Polsce.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe