logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Sudecka Zagroda Edukacyjna *

 

* Zagroda Edukacyjna *

✅ Współrzędne: 50.9874127051618, 15.95889528109089

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Pogórze Kaczawskie

⚠️ Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem lub indywidualnie. Polecam jednak zwiedzanie z przewodnikiem ponieważ można uzyskać dużo ciekawostek o regionie. 

Więcej informacji i cennik na stronie: https://www.sudeckazagroda.pl/

🟢 Sudecka Zagroda Edukacyjna – to interaktywne centrum edukacyjne, położone w sercu Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Zagroda powstała w dawnym gospodarstwie rolnym dzięki Stowarzyszeniu Kaczawskiemu, przy wsparciu Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie nastąpiło 29 sierpnia 2015 r.

Centrum edukacyjne poza zwiedzaniem obiektu oferuje szeroką gamę zajęć laboratoryjnych związanych z naukami o Ziemi oraz wyprawy terenowe po Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów.

Do dyspozycji zwiedzających jest kilka sal na dwóch poziomach. Na parterze, w sali ziemi, przygotowanej w dawnej stajni, zobaczyć można sporą kolekcję skał i minerałów pochodzących przede wszystkim z Sudetów. Znajduje się tu również uwielbiana przez dzieci interaktywna makieta rzeki, dzięki której samodzielnie można wywołać powódź. W kolejnej sali zwanej „Czarną Kuchnią”, można zobaczyć jak wyglądała kuchnia 100 lat temu. Znajduje się tu oryginalny piec chlebowy oraz sporo ciekawych, oryginalnych pamiątek z dawnych czasów. Następna sala architektury prezentuje ciekawostki związane z tradycjami architektonicznymi Sudetów. Ostatnią salą na parterze jest nieduże laboratorium, w którym uczestnicy wykonują najróżniejsze eksperymenty dotyczące budowy Ziemi.

Na pierwszym piętrze znajdują się trzy sale ekspozycyjne. W „Sali Kaczawskiej”, dzięki interaktywnej makiecie, można zapoznać się z najważniejszymi atrakcjami geoturystycznymi Pogórza Kaczawskiego. W „Sali Wulkanów” można odnaleźć makiety różnych typów wulkanów, jakie występują na naszej planecie. Dodatkowo rozsuwając je zaglądamy do ich wnętrza. Dzięki makietom oraz interaktywnemu ekranowi możemy poznać budowę wulkanów oraz przeprowadzić ich erupcję. Ostatnią salą udostępnioną do zwiedzania jest „Sala Trzęsienia Ziemi”. Poza największą w Polsce platformą symulującą trzęsienie ziemi, można tu obejrzeć film o powstaniu Sudetów.

Jest to nietypowe muzeum w którym eksponaty możemy dotykać i sprawdzić działanie zjawisk na modelach 3D.

Sudecka Zagroda Edukacyjna jest to doskonałe miejsce aby rozpocząć przygodę ze zwiedzaniem Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Dodatkowo dzieci wraz z dorosłymi mogą tu dostać paszport Odkrywców Krainy Wygasłych Wulkanów – jest to świetna zabawa dla całej rodziny. Więcej informacji : https://www.gorykaczawskie.pl/paszport-odkrywcy/

Kraina Wygasłych Wulkanów – Sudecka Zagroda Edukacyjna

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe