logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Wschodnie

 

Sudety Wschodnie

 

 * Sztolnia Ochrowa *

 

* Sztolnia Ochrowa *

Współrzędne: 50.44302491401007, 16.878086566320295

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Góry Złote

Więcej informacji i cennik na stronie: https://kopalniazlota.pl/

⚠️ Obszar chroniony: Śnieżnicki Park Krajobrazowy

⚠️ Zwiedzanie tylko z przewodnikiem

🟢 Dokładne powstanie sztolni nie jest znane, przypuszcza się że powstała w XVI lub XVII w. Przez ostatnie dziesięciolecia sztolnia była zatopiona. Na początku XX w. powstały plany eksploatacji źródła wody bijącego w głębi wyrobiska. Jednak nigdy nie zostały zrealizowane, a wyloty wyrobiska zawaliły się lub zostały zasypane. Woda arsenowo – żelazowa ze źródła uznana została dodatkowo w 1914 r. za wodę leczniczą. Według niemieckich badań prowadzonych przed I wojną światową woda ta ma właściwości przyśpieszające gojenie ran oraz poprawia stan zdrowia podczas anemii. Na podstawie tych badań niewielkie miasteczko Reichenstein czyli obecny Złoty Stok chciało uzyskać status miasta zdrojowego, jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował te plany.

Ponowne odkrycie sztolni miało miejsce w 2012 r. Prace nad przygotowaniem trasy turystycznej rozpoczęto w 2013 r. Podczas prac przygotowawczych odsłonięto szyb o głębokości kilkunastu metrów z oryginalną drewnianą obudową, systemem drewnianych rur do odwadniania szybu oraz fragmentem dawnej pompy. Taką metodę odwadniania opisał Georgius Agricola w dziele De Re Metallica libri XII, wydanym w 1556 r.

Trasa turystyczna uruchomiona została 22 kwietnia 2017 r. Obecnie długość trasy  turystycznej to 130 m. Ściany wykutych tu korytarzy pokryte są ochrą co daje niesamowity pomarańczowo-żółty kolor ścian. Ochra jest to rodzaj zwietrzeliny skał i iłów bogatych w związki żelaza. Już od starożytności wykorzystywana była jako naturalny, nieorganiczny pigment.

Trasa turystyczna wchodzi w skład kompleksu Kopalni Złota i prowadzona jest przez firmę Usługi Turystyczne „AURUM” Elżbieta Szumska.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe