logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Wodospad Podgórnej *

 

* Wodospad Podgórnej *

Współrzędne: 50.803896239663786, 15.66855658972878

✅ Dojazd – nawiguj

Szlaki: zielony z Przesieki do Borowic

Pasmo: Karkonosze

Dojście i czas: Najdogodniej dojść z parkingu przy ul. Karkonoskiej w Przesiece. Dawny parking przy wodospadzie Podgórnej został zlikwidowany. Czas dojścia to ok 20 min.

🟢 Źródła potoku Podgórnej znajdują się na północnym zboczu Małego Szyszazka, na wysokości 1244 m n.p.m. w Karkonoszach. Po ok 12,5 km potok wpada do potoku Wrzosówka w Cieplicach Śląskich Zdrój w Jeleniej Górze.

Podgórna odwadnia dość spory obszar środkowych Karkonoszy, a jej zlewnia wynosi ok 68 km2..

Na wysokości  547 m n.p.m. potok wcina się dość mocno w granitowe skały, tworząc bardzo malowniczy wąski wąwóz. W tym miejscu również znajdują się trzy kaskady tworzące 10 metrowy wodospad, będący trzecim co do wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Pod wodospadem znajduje się sporych rozmiarów kocioł eworsyjny. Powstanie wodospadu w tym miejscu związane jest prawdopodobnie z procesem tektonicznym oraz fluwioglacjalnym, czyli procesem związanym z rzeźbotwórczą działalnością wód pochodzących z topniejących lodowców.

Otocznie wodospadu obfituje w liczne formacje i urwiska skalne dochodzące do 15 m wysokości.

Poniżej wodospadu znajduje się również malownicza dolina z licznymi głazami i usianymi wzdłuż całego potoku kamieniami tworzącymi tu liczne małe kaskady.

Dzięki specyficznemu, chłodnemu i wilgotnemu mikroklimatowi na skałach i w ich szczelinach wytworzyły się tu siedliska roślinności naskalnej, wśród której można wyróżnić bogatą florę mszaków i wątrobowców, a także niektóre gatunki paproci.

Do spopularyzowania wodospadu Podgórnej w XIX w przyczynił się, mieszkający w Przesiece, Adolf Dressler, znany śląski malarz i pejzażysta. Przy ujściu potoku Myi do Podgórnej poniżej wodospadu na  jednej ze skałek, znajduje się pamiątkowa płyta z napisem „Adolfowi Dresslerowi 1833 – 1881 Malarzowi Przesieki”. Wstawiona została tu w 1999 r. w miejscu oryginalnej tablicy niemieckiej z inskrypcją o podobnej treści.

Nieopodal wodospadu powstała wówczas gospoda a na wodospadzie wybudowano śluzy spiętrzające wodę. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty przez turystów podnoszono je, powodując spektakularny spadek wody. Dzisiaj gospody tu nie znajdziemy, jednak teren jest częściowo zagospodarowany pod kątem turystycznym. Przy wodospadzie znajduje się m.in. wiata oraz mostek przechodzący nad potokiem.

W 1947 r. 10 sierpnia. przy wodospadzie Podgórnej doszło do tragicznego wypadku w którym życie stracił młodszy, wówczas 16 -letni, brat słynnego reżysera polskiego Stanisława Barei, Wiesław. Podczas wspinaczki, w celu pozowania do zdjęcia, Wiesław Bareja spadł do potoku roztrzaskując głowę. W skutek upadku zmarł w szpitalu kilka godzin później.  

Od kilkunastu lat wodospad jest znanym i często odwiedzanym miejscem przez osoby morsujące.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe