logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

Sudety Zachodnie

 

Sudety Zachodnie

 

 * Wodospad Szklarki *

 

* Wodospad Szklarki *

Współrzędne: 50.83000136882691, 15.555713827016499

✅ Dojazd – nawiguj

Pasmo: Karkonosze

Szlaki: czarny szlak Waloński, niebieski z Piechowic do schroniska Pod Łabskim Szczytem

Dojście i czas: Najdogodniej dojść z parkingu przy drodze krajowej nr 3. Dojście dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych. Czas dojścia to ok 10 min. Przy parkingu znajduje się kasa do Karkonoskiego Parku Narodowego  

Więcej informacji i cennik wejścia do KPN-u na stronie: https://kpnmab.pl/

⚠️ Obszar chroniony: Karkonoski Park Narodowy

🟢 Drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach, administracyjnie położony w obrębie Piechowic. Wodospad znajduję się w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego, która stworzona została względu na otaczający wodospad piękny bukowy las. Potok spada z wysokości 13,3 m, początkowo szeroką kaskadą, która zwęża się oraz skręca spiralnie ku dołowi, tworząc u podnóża basen eworsyjny. Na dnie którego znajdują się marmity czyli kotły eworsyjne powstające wskutek działania wiru przydennego. W XIX w na wodospadzie wybudowano śluzy spiętrzające wodę. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty przez turystów podnoszono je, powodując spektakularny spadek wody.

Przy wodospadzie Szklarki w 1868 r. postawiono gospodę „Kochellfal”, która po wielu przebudowach pełni dziś funkcję schroniska PTTK o nazwie „Kochanówka”.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe