logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

zamki i pałace

 

zamki i pałace

 

 * Zamek Bolczów *

 

* Zamek Bolczów *

✅ Współrzędne: 50.86097741673916, 15.911643013526113

✅ Dojazd – nawiguj

Szlaki: zielony Szlak Zamków Piastowskich z Janowic Wielkich do Szwajcarki; przed zamkiem zaczyna się czarny szlak łącznikowy do Skalnych Bram.

✅ Dojście i czas: Najdogodniejszym miejscem startu jest parking przy sklepie Dino w Janowicach Wielkich, skąd kierujemy się szlakiem zielonym w kierunku południowym. Czas dojścia to ok 40 min.

✅ Pasmo: Rudawy Janowickie

⚠️ Obszar chroniony: Rudawski Park Krajobrazowy

🟢Ruiny zamku wznoszą się na skalistym występie, stromo opadającym do Doliny Janówki, na wysokości 561 m n.p.m. Dzieje zamku nie są zbyt dobrze znane, szczególnie w pierwszym okresie. Przyjmuje się, że zamek zbudował w drugiej połowie XIV wieku rycerz Bolicz (Bolec, Bolic) wywodzący się z rodu dworzan książąt świdnicko-jaworskich. Do budowy wykorzystano istniejące ukształtowanie terenu i samotnie stojące skały, które połączono kamiennym murem, co utworzyło dziedziniec. W czasie wojen husyckich twierdza uległa zniszczeniu, a następnie pod koniec XV odbudowana i dwukrotnie powiększona. Na przełomie XV/XVI w. w związku z zagrożeniem Śląska ze strony Turków, następuje dalsza modernizacja obwarowań zamkowych, uwzględniająca ostrzeliwanie z dział i broni ręcznej. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był oparciem wojsk cesarskich, jednak 27 września 1645 roku na mocy układu przechodzi on w ręce szwedzkie. W dniu 6 grudnia tegoż roku na zamku wybucha pożar, prawdopodobnie przez zaprószenie ognia przez żołnierzy. Po pożarze zamek popadł w ruinę. Pod koniec XIX w. na zamku zbudowano małe schronisko turystyczne, które po 1945 roku przestało funkcjonować.

Koło zamku prowadzi zielony Szlak Zamków Piastowskich z Janowic Wielkich do Szwajcarki. Przed zamkiem zaczyna się czarny szlak łącznikowy do Skalnych Bram

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe