logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

zamki i pałace

 

zamki i pałace

 

 * Zamek Księcia Henryka *

 

* Zamek Księcia Henryka *

✅ Współrzędne: 50.83535138276806, 15.723381455852811

✅ Dojazd – nawiguj

Szlaki: niebieski szlak z Cieplic Śląskich Zdrój do Zamku ; żółty ze szlak Staniszowa do Sosnówki

✅ Pasmo: Kotlina Jeleniogórska

⚠️ Wejście na wieżę zamkową płatne!

Więcej informacji i cennik na stronie: https://zamekksieciahenryka.pl/

🟢 Zamek Księcia Henryka (niem. Heinrichsburg) usytułowany został, na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich – górze Grodna (506 m n.p.m.), skąd rozpościera się niesamowita panoram na Karkonosze.

Budowę zamku myśliwskiego rozpoczął w 1806 r. książę Henryk XXXVIII von Reuss, właściciel pobliskiego Staniszowa (niem. Stansdorf). Książę ulegając ówczesnej modzie, stworzył również w okolicy tzw. romantyczny park. Moda oraz, tak jak niektóre źródła podają, zazdrość posiadania przez Schaffgotschów ruin zamku Chojnik, dała asumpt do budowy. Prace przy budowie ciągnęły się z przerwami dość długo. W 1817 r. powstały fundamenty pawilonu i wieża widokowa. Pracę nad budową ukończone zostały dopiero w 1841 r., przez nowego właściciela dóbr w Staniszowie, księcia Heinricha XII. Budowla ta imitowała ruinę średniowiecznej warowni. Składała się z  okrągłej wieży, zwieńczonej blankami, na którą wiodły kręte schody o 77 stopniach oraz dwukondygnacyjnego budynku, krytego dwuspadowym dachem, mieszczącego tzw. salę rycerską.

Nieopodal zamku usytułowana została drewniana kaplica(?), którą zboczyć można na XIX i XX w. grafikach.

Pierwszy opis tego miejsca w języku polskim pochodzi z przewodnika „Warmbrunn i okolice jego…”, Rozalii Saulson, wydanym w 1850 r. we Wrocławiu.

Dawniej, sztuczne ruiny bardzo chętnie odwiedzane były przez turystów oraz kuracjuszy z pobliskich Cieplic Śląskich Zdrój.

Obiekt przed II wojną światową został opuszczony i powoli popadał w ruinę, jednak można było go nadal zwiedzać oraz podziwiać panoramę z wieży.

Największy okres dewastacji obiektu nastąpił w latach 50 i 60 XX w. Zniszczono wówczas schody w wieży oraz budynek, pozostawiając jedynie mury.   

Obecnie Zamek Księcia Henryka jest w rękach prywatnych. Powoli prowadzone są tu prace remontowe. Udostępniono już wieżę widokową, odbudowano dach i wzmocniono mury. W niedalekiej przyszłości w pomieszczeniach remontowanego budynku mają powstać sale ekspozycyjne, nawiązujące do tradycji karkonoskich oraz kawiarenka.

 U podnóża góry Grodna, powstaje szpecący nieco krajobraz potężny kompleks noclegowy.   

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe