logo przewodnik sudecki
logo horsky

Przewodnik Sudecki

Pilot Wycieczek

Damian Sadowski

tel. +48 661692613

logo małe

przyroda Sudetów

 

przyroda Sudetów

 

 * Zawilec gajowy *

 

* Zawilec gajowy *

Występowanie:  powszechny niemalże w całej Europie  

Nazwa łacińska: Anemone nemorosa 

Lokalizacja zdjęcia: Rudawy Janowickie

⚠️ Roślina trująca!

Zawilec gajowy

🟢 Anemone – roślina kwitnąca na wietrze lub gubiąca z łatwością płatki na wietrze; nemorosa –  kwitnąca w lesie czyli zawilec gajowy.

Bylina ta z rodziny jaskrowatych masowo kwitnie wiosną od marca do początku maja. Kwiaty najczęściej w kolorze białym rzadziej w różowawym, pojedyncze o średnicy do 2 do 4 cm. Ciekawostką jest to że kwiaty tego gatunku zamykają się podczas deszczu i zwisają ku dołowi. Związane jest to z ruchami nastycznymi (termonastia) kwiatów, uwarunkowanymi zmianą temperatury. Kwiaty zapylane są przede wszystkim przez owady pomimo że nie posiadają miodników, rzadziej dochodzi u zawilców do samopylność.

Roślina ta znana była jako lecznicza już w starożytnej Grecji. W medycynie ludowej ze świeżych pędów tej rośliny robiono rozgrzewającą „kamforę zawilcową”.Stosowano ją również przy bólach zębów, chorobach reumatycznych, przy oczyszczania ran oraz w leczeniu zapalenia oskrzeli.

Dzisiaj roślina nie jest wykorzystywana w medycynie ponieważ zawiera również toksyczny glikozyd – ranunkulinę, dającą podczas spożycia ostry smak.

© 2023 Damian Sadowski         Używam plików cookie!

logo małe